Skutki koronawirusa

Również Polska została dotknięta światowymi skutkami nowego koronowirusa. To sprawia że jesteśmy zmuszeni do zamiany swoich codziennych zwyczajów i zachowań, w trosce nie tylko o swoje zdrowie i życie, ale także innych.

Główne wytyczne i rozporządzenia płyną ze strony władz państwowych, przekazywane przez media i internet (główna strona rządowa: www.gov.pl/web/koronawirus).

Od początku zagrożenia, włączyła się w działania profilaktyczne także strona kościelna (www.episkopat.pl), ukazując i stwarzając w ramach swoich kompetencji możliwości udziału i wypełniania praktyk religijnych w zgodzie z sumieniem.

Za głosem Konferencji Episkopatu Polski, biskupi diecezjalni przekazali specjalne komunikaty wiernym swoich diecezji i stworzyli możliwości dostępu do informacji na ten temat.

W naszej diecezji, informacje od początku były przekazywane na stronie diecezjalnej www.diecezja.legnica.pl. Obecnie została stworzona specjalna zakładka: „Profilaktyka koronawirusa w diecezji legnickiej” (www.diecezja.legnica.pl/koronawirus), w której są one zebrane.

Na bieżąco o wydarzeniach w regionie, informuje natomiast diecezjalne Radio Plus Legnica (www.legnica.fm)

Wiele podpowiedzi jak przeżyć ten czas swoistej próby, znajdziemy też na parafialnych stronach internetowych i społecznościowych.

Przede wszystkim, przeżywamy go z perspektywy wiary i zaufania do Bożego miłosierdzia. Dlatego płyną zachęty, z jednej strony do podjęcia modlitwy, nie tylko w intencji nas samych, ale także naszych bliskich, osób której jej potrzebują, osób które stoją na „pierwszym froncie” walki z zagrożeniem, osób chorych i już zmarłych. Z drugiej strony, płyną zachęty do okazywania sobie życzliwości i pomocy, a szczególnie osobom starszym czy też już odbywającym kwarantanny.

Tak więc obecny czas Wielkiego Postu, tak inny niż dotąd, daje nam szczególną możliwość przeżycia go w duchu szeroko pojętej modlitwy, postu i jałmużny.

ks. Piotr Nowosielski

foto: Alexandra_Koch, pixabay.com/pl/