NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Rozpoczął się Wielki Odpust Krzeszowski

Nabożeństwo Męki Pańskiej po Kalwarii Krzeszowskiej rozpoczęło obchody odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP. 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej rozpoczęto uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Tradycyjnie uroczystości w pocysterskim opactwie w Krzeszowie rozpoczęło modlitewne przejście Kalwarią Krzeszowską z rozważaniami Męki Pańskiej.

Pokonując jerozolimskie odległości pomiędzy kolejnymi miejscami męki, wsłuchując się w pieśni z wielkiej Księgi Pasyjnej, ok. 40 osób pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium ks. prał. Mariana Kopko  przebyło drogę wiodącą przez 33 stacje krzeszowskiej Drogi Krzyżowej.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w bazylice Wniebowzięcia NMP o godz. 10:00. Całość trwała ok. 4,5 godziny. Aby przejść wspólnie Kalwarię Krzeszowską chętni przyjechali z różnych stron. Wśród pielgrzymów byli mieszkańcy Krzeszowa, Kamiennej Góry czy Lubawki ale też Wałbrzycha, czy wierni z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Podczas nabożeństwa  uczestnicy mieli możliwość wejścia do Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Wieczernika oraz Pretorium Piłata, które na co dzień nie są dostępne dla pielgrzymów.

Kalwaria Krzeszowska została założona przez opata Bernarda Rosę w latach 1672 – 78. Pierwotnie stacje stworzone były m.in. przy pomocy belki pruskiej. Została zreorganizowana przez następce Rosy o. Domnika Geyera w latach 1703 – 21. Kalwaria Krzeszowska to 33 stacje podzielone na dwie części: I – XV – do Pojmania oraz XVI – XXXIII – Droga Krzyżowa.

We wtorek wieczorem do Krzeszowa dotarła Piesza Pielgrzymka, która wyruszyła tym razem z Jeleniej Góry. Ponad 40 pątników maszerowało 2 dni na uroczystości odpustowe.

Wieczorem zaplanowano również procesję maryjną ze świecami, która wiedzie po ścieżkach krzeszowskiej Kalwarii. Podczas drogi rozważano tajemnice różańcowe. Wtorkowe uroczystości zakończyła pasterka maryjna o północy.

Natomiast główne uroczystości odpustowe odbędą się w środę. W południe Mszy św. w bazylice przewodniczyć będzie bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia.

Więcej na www.opactwo.eu

logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl