Przedświąteczne warsztaty w Zebrzydowej

Grudzień i czas Adwentu przyniósł nam wiele wydarzeń, które stały się okazją do zaangażowania dzieci z naszej parafii do różnych aktywności. W czasie, kiedy coraz intensywniej myśleliśmy o świętach, przeprowadziliśmy warsztaty dla najmłodszych.

W naszej świetlicy 7 i 8 grudnia odbyły się Mikołajkowe Warsztaty Kulinarne i Florystyczno-Bożonarodzeniowe. Zostały one skierowane do najmłodszych mieszkańców naszej parafii. Połączyliśmy świetną zabawę z zajęciami praktycznymi.

Okres przedświąteczny to czas radości, szczęścia, a unoszący się zapach choinki stwarza cudowny nastrój. Dlatego ten czas w świadomości dzieci staje się niemal bajkowy. Na ten wyjątkowy nastrój składa się wiele czynników, jednym z nich są oczywiście ozdoby świąteczne. Dekoracje tworzone przez małych artystów-plastyków sprawiły, że poczuliśmy magię świąt. Wspólnie tworzone ozdoby udekorują nasze domy na święta Bożego Narodzenia. Dzieci miały do dyspozycji gałązki jodły, sosny i świerka, z których powstały wianuszki na stół wigilijny. Następnie własnoręcznie ozdabiały inne dekoracje darami natury, takimi jak szyszki, orzechy, suszone owoce. Stworzone przez naszych małych parafian cuda, które zakupią parafianie staną się cegiełką na remont dachu na naszym parafialnym kościele.

Przy dźwiękach kolęd i pastorałek rozpoczęliśmy też drugi etap warsztatów - wspólne dekorowanie choinki, która przyozdobiła naszą świetlicę na wigilię parafialną, która odbędzie się 15 grudnia oraz wspólne gotowanie i pieczenie pierniczków.

Mali kucharze spróbowali swoich sił w lepieniu pierogów. Była to nie lada frajda, bo po rozwałkowaniu ciasta, wycięciu krążków, zajęli się lepieniem i oczywiście degustacją swoich wyrobów. Aby poczuć świąteczne zapachy, nie mogło zabraknąć na warsztatach ciasteczek piernikowych. Zostały one własnoręcznie wykonane przez dzieci, upieczone, polukrowane i ozdobione kolorowymi perełkami, cukiereczkami czy serduszkami. Były to niepowtarzalne dzieła naszych małych cukierników.

Warsztaty zostały zorganizowane po to, aby oderwać dzieci od codzienności, od pogoni za  światem komputerów i telefonów. Tu dzieci mogły wspólnie spędzić czas rozmawiając, śpiewając, gotując i jedząc, ale też ucząc się tradycji świątecznych i historii.

W dzisiejszych czasach potrzebne są takie spotkania, aby przetrwały nasze tradycje, aby dzieci zobaczyły jak ich rodzice i dziadkowie przygotowywali potrawy na stół wigilijny, jak dekorowali domy, jak wykorzystywali naturalne dary natury.

Maria Kopeć