Przedstawiciele Diecezji Legnickiej uczestniczyli w centralnych obchodach Dnia Papieskiego w Warszawie.
Przedstawiciele Stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z Diecezji Legnickiej, wraz z osobami zaangażowanymi we współpracę z tą Fundacją, na czele z bp Markiem Mendykiem, uczestniczyli w centralnych obchodach XIX Dnia Papieskiego w Warszawie.

Echo wakacji
Blisko 50-osobowa grupa pojechała do Warszawy na zaproszenie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako podziękowanie dla Diecezji Legnickiej za obóz stypendystów, który w lipcu br. odbył się w Legnicy.
- Diecezja Legnicka wspaniale nas przyjęła u siebie na obozie stypendystów-studentów. Ponad 700 osób było w Diecezji przez tydzień czasu. Odwiedziliśmy Legnicę, Krzeszów, Legnickie Pole a także zawędrowaliśmy na Śnieżkę. I tak sobie pomyśleliśmy, że podkreślając pewien związek i w duchu wdzięczności za to, co dla nas zrobiliście tam w Legnicy, chcieliśmy mieć tutaj, w Warszawie, na Dniu Papieskim kawałek Legnicy. I jak widać, udało się to zrobić - mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Udział w wydarzeniach
Podczas 3-dniowego pobytu w stolicy naszego kraju, goście z Legnicy uczestniczyli m.in. we Mszy świętej w Bazylice Św. Krzyża, Koncercie Galowym Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej, zwiedzili także Muzeum Powstania Warszawskiego oraz siedzibę Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczyli także w uroczystej gali połączonej z wręczaniem nagród TOTUS TUUS, która w sobotę 12 października odbyła się na Zamku Królewskim. Do grona nagrodzonych osób tymi katolickimi „noblami” jak mówi się o tej nagrodzie, dołączyli kolejni. Tegorocznymi laureatami zostali: Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, kompozytor Piotr Pałka, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” oraz Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia. Kapituła Fundacji przyznała także „Nagrodę Specjalną TOTUS TUUS” za rok 2019. Otrzymał ją ks. prof. Michał Heller, profesor nauk teologicznych, specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce i kosmologii. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – Ogólnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej. Warto dodać, że wśród odznaczeń i nagród, które otrzymał ksiądz Profesor, jest także Nagroda Templetona, przyznawana za pokonywanie barier między nauką a religią.
Jak podkreślają uczestnicy tych Warszawskich wydarzeń, był to szczególny czas, pełen ciekawych spotkań i wrażeń, które w pamięci zostaną na całe życie.

Stypendysta przewodnik
Przewodnikiem legnickiej delegacji podczas pobytu w Warszawie, był pochodzący z Chojnowa, dziś mieszkający w Warszawie Tomasz Kawerski, były stypendysta Fundacji.
- Jako maturzysta wyjechałem do Warszawy na Dzień Papieski i zauroczyłem się tym miastem, a m.in. to poczucie wspólnoty, którą dają stypendyści, skłoniło mnie do tego, aby po ukończeniu II liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, udać się do Warszawy. Studiowałem administrację na Wydziale prawa i administracji na UKSW, a jednocześnie aktywnie działałem w biurze FDNT. Tworzymy tutaj wspólnotę i jesteśmy jedną wielką fundacyjną rodziną. Zostałem w Warszawie na stałe, pracuję obecnie w administracji rządowej i jestem dumny z tego i mam poczucie obowiązku, że to, co powiedział Jan Paweł II, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za to co robimy, przed czym stoimy, jakich dokonujemy wyborów i jak kształtujemy społeczeństwo, w którym żyjemy. Myślę że akurat taka praca, w pewien sposób na to wpływa. A spotykając się ze stypendystami właśnie z Diecezji Legnickiej, chciałem im pokazać ze tutaj, w wielkim mieście nie powinni czuć się zagubieni. Ze tutaj czeka na nich nasza fundacyjna rodzina i mnóstwo możliwości – mówi Tomasz Kawerski

Legniczanie o pobycie w Stolicy
- Ten nasz pobyt w Warszawie, pokazał ze stypendyści są jedną wielka rodziną – mówi ks. Jarosław Kowalczyk, koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Nie ma między nami żadnych barier, rozpoznają się na odległość i mają bardzo dobre relacje. To są młodzi ambitni ludzie, którzy rozwijając swoje możliwości, dochodzą bardzo wysoko. Jak mówią przedstawiciele biura Fundacji, nie ma w Warszawie instytucji, w której nie było by przedstawicieli stypendystów – dodaje ks. Jarosław

Dodajmy, ze obecnie w Diecezji legnickiej ze stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, korzysta około 30 uczniów ze szkół podstawowych, średnich jak również studenci.
Tekst i foto: Monika Łukaszów