Przed 5 laty w Krzeszowie

W niedzielę 27 kwietnia 2014 r., w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II, nasza diecezja uczciła to wydarzenie pielgrzymką do diecezjalnego sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie. W nim bowiem, cieszymy się obecnością Ikony Matki Bożej Łaskawej, najstarszego obrazu maryjnego w Polsce, ukoronowanego przez Jana Pawła II, koronami papieskimi, podczas jego wizyty apostolskiej 2 czerwca 1997 roku w Legnicy.

Uroczystości przewodniczył bp Stefan Cichy, pełniący wtedy w diecezji funkcję Administratora Apostolskiego.

Do sanktuarium przyjechało wtedy niemal 2 tys. osób, wśród których wyróżniali się uczniowie szkół i innych

placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II wraz ze swoimi sztandarami. Byli też obecni diecezjalni stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i wierni z całej diecezji reprezentuający różne stany, zawody, środowiska i pokolenia.

Diecezjalne dziękczynienie rozpoczęto na przykościelnym placu, gdzie umieszczony był duży telebim, z pomocą którego, oglądano bezpośrednią transmisję kanonizacji z Rzymu, z Placu św. Piotra. Po homilii papieża Franciszka, w bazylice rozpoczęła się dziękczynna Msza św.

Podczas procesji wejścia, bp Cichy zapalił Iskrę Miłosierdzia Bożego przywiezioną przez młodzież z Łagiewnik.

- Papież Jan Paweł II był apostołem miłosierdzia i człowiekiem głębokiej modlitwy – mówił wtedy bp Stefan Cichy - Orędzie miłosierdzia było obecne w życiu i pontyfikacie Papieża Polaka. To on beatyfikował, a następnie kanonizował św. s. Faustynę, to również on ogłosił 2. niedzielę wielkanocną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Ojciec Święty wzywał do tego, by głosić miłosierdzie, ale też być apostołem miłosierdzia –

mówił bp Cichy.

Po wspólnej modlitwie odbyła się też część artystyczna. Pierwsze wystąpiły dzieci z przedszkola w Raszówce, noszącego imię Jana Pawła II, które zaprezentowały tańce krakowskie i góralskie oraz pieśni bliskie sercu Jana Pawła II.

Po tym występie młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych z Legnicy wykonała koncert ku czci św. Jana Pawła II. Była prezentowana muzyka sakralna i współczesna w wykonaniu orkiestry i chóru.

Diecezjalne dziękczynienie w Krzeszowie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Tego dnia, uroczystości dziękczynne za kanonizację św. Jana Pawła II, odbyły się także w innych miejscach diecezji. M.in.: w Lubinie, Polkowicach, Bogatyni, Jaworze czy Jeleniej Górze.

Archiwum Redakcji

Foto: © ks. Piotr Nowosielski