NIEDZIELA legnicka

legnica

Prymas Polski na jubileuszu legnickiego Seminarium
- Droga formacji jest drogą obumierania ziarna, uczy oddawać swoje życie. Jest to droga z Jezusem i za Jezusem – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. dziękczynnej odprawionej w legnickiej katedrze w 25 rocznicę utworzenia Wyższego seminarium Duchownego diecezji legnickiej.
 
Legnickie WSD powołane zostało do życia dekretem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 25 marca 1993 r. W sobotę 17 marca br uroczyście świętowano jubileusz, dziękując Bogu za ćwierć wieku działania tej teologicznej uczelni formującej kapłanów.
 
Sobotnie dziękczynienie rozpoczęło się w kaplicy seminaryjnej, gdzie klerycy przedstawili oratorium złożone z pieśni gregoriańskich poświęconych św. Józefowi, który jest patronem seminarium duchownego.
 
Natomiast w południe Mszy św. w katedrze przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Przy ołtarzu stanęli bp świdnicki Ignacy Dec, abp Marian Gołębiewski, emerytowany metropolita wrocławski, a także biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, bp Marek Mendyk i bp Stefan Cichy. Obecni byli także przedstawiciele seminariów duchownych z sąsiednich diecezji, księża wykładowcy, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, siostry zakonne oraz zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
 
Witając wszystkich wiernych, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski powiedział: - wspominamy dziś 25 lat istnienia naszego seminarium, które kształci, przygotowuje, formuje młodych mężczyzn wzrastających w wierze i powierza im potem, przez posługę biskupa, pełnienie zadania misji kapłańskiej. Te 25 lat to praca, której owoce trwają w posłudze kapłanów.
 
W homilii mszalnej Prymas Polski powiedział: - otwierając nasze serca w dziękczynieniu za dar i łaskę powołania, za dar „Domu Ziarna”, pragniemy jednocześnie prosić, by Pan uczył nas umierania dla siebie, by żyć dla Boga i dla drugiego. Abp Wojciech Polak mówił też min. o nowych zasadach formacji duchowieństwa, zwracając szczególną uwagę na: wrażliwość serca i otwartość na świat, oddawania swojego życia innym, słuchanie i słyszenie Słowa Bożego, docenienie roli wspólnoty.
 
Na zakończenie Ksiądz Prymas życzył klerykom, przełożonym oraz biskupom, aby „karmiąc się Słowem Bożym, otwierając się na Jego moc, wszyscy byli zdolni do otwierania Bogu drogi do ludzkich serc, wnosząc w ten świat ducha wiary, prowadząc każdego do pełni życia”.
 
Warto przypomnieć, że uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego, odbyła się 17 listopada 1993 roku. W uroczystości połączonej z poświęceniem budynku, wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk. Pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego diecezji legnickiej został mianowany ks. dr Stefan Regmunt. Po jego nominacji na biskupa pomocniczego w latach 1995-2013 funkcję tę pełnił ks. dr Leopold Rzodkiewicz, a od 20 czerwca 2013 r. rektorem WSD jest ks. dr Piotr Kot.
 
W dniu 10 marca 1994 roku dokumentem Kongregacji Wychowania Katolickiego Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Tym samym stało się ono pierwszą uczelnią wyższą w Legnicy, po transformacji ustrojowej Polski. Od tamtego czasu do 2017 roku w murach WSD Diecezji Legnickiej zdobyło wykształcenie wyższe prawie tysiąc absolwentów, w tym 267 kapłanów posługujących obecnie na terenie diecezji legnickiej, świdnickiej oraz w wielu zakątkach świata.

Relacja dźwiękowa z uroczystości dostępna na stronie Radia Plus Legnica
 
ksww, kspn

Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama