Prośba o opiekę św. Jacka nad miastem

W sanktuarium św. Jacka w Legnicy, trwają przygotowania do obchodów 50 lecia istnienia parafii, oraz uczczenia św. Jacka w uroczystości odpustowej. Modlitwa z prośbą o Jego wstawiennictwo, odbywa się od 15 sierpnia, przez kolejne dni, do niedzieli 19 sierpnia.

I tak w środę, 15 VIII, we wspomnienie dnia śmierci św. Jacka (+1257), wieczorem, na wałach rzeki Kaczawy, odbyła się modlitwa różańcowa.

Mieszkańcy Legnicy i parafianie, ciągle mają w pamięci powódź, która nawiedziła miasto w 1997 r., podczas której istniało niebezpieczeństwo zalania tego kościoła wodami wzburzonej rzeki. Wtedy podjęto modlitwę o uchronienie tego miejsca, i właśnie wstawiennictwu św. Jacka parafianie przypisują uchronienie świątyni leżącej nad rzeką.

W liturgiczne wspomnienie św. Jacka, 17 VIII, o godz. 18.00 została odprawiona koncelebrowana Msza św., pod przewodnictwem dziekana dekanatu Legnica Wschód, ks. prał. Andrzeja Tracza, podczas której wszyscy modlili się za wstawiennictwem Świętego, o uchronienie miasta przed klęskami żywiołowymi, zwłaszcza przed powodzią. Po Eucharystii, dopełnieniem tej modlitwy była procesja z relikwiami św. Jacka nad brzeg rzeki Kaczawy. Tam, przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Ziombrę, został położony na wodzie krzyż, wykonany z poświęconych 15 sierpnia ziół i kwiatów. Był to wyraz szczególnej modlitwy i prośby o Bożą opiekę nad miastem i parafią za przyczyną św. Jacka.

Na sobotę 18 VIII, po wieczornej Mszy św. zaplanowano modlitwę uwielbienia, a uroczysta Msza św. odpustowa i jubileuszowa będzie odprawiona w niedzielę, 19 VIII, o godz. 12.00, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Po modlitwie w świątyni, odbędzie się festyn organizowany wspólnie z OSiR. Początek o godz. 15.00.