Procesja Eucharystyczna w Legnicy

Po raz drugi w Legnicy, od czasu ogłoszenia Wydarzenia Eucharystycznego procesja Bożego Ciała, przeszła ulicami miasta od katedry, do Sanktuarium św. Jacka gdzie to wydarzenie miało miejsce. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Wydarzenia zapoczątkowano Mszą św. w Katedrze, którą koncelebrował także biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, proboszczowie i duszpasterze legnickich parafii. Uczestniczyli w niej: siostry zakonne, klerycy, bractwa, Służba Liturgiczna i wierni z legnickich parafii.

- Jesteśmy po to żeby zagłębiać się w Paschę Jezusa Chrystusa, w postaci chleba i wina w których jest Ciało i Krew Chrystusa. To Pamiątka Jego Męki, dopełnienia Nowego Przymierza i podarowania nam Paschy, czyli logiki wychodzenia z niewoli, wchodzenie w relacje z Bogiem, by wejść do życia w komunii i jedności z Bogiem. Ta Pascha, to nie tylko świętowanie tutaj, ale jest to całe nasze chrześcijańskie życie – mówił w homilii Biskup legnicki.

- Tę tajemnicę wydania się Boga dla człowieka grzesznego, Jezus daje w tej tajemnicy Eucharystii, kiedy my spożywamy nie tylko – można powiedzieć – postacie, ale  spożywamy tajemnicę, wdajemy się „wciągać” w tę tajemnicę Paschy. Dzisiaj przyzywając ją w znakach liturgicznych, przyjmując Ciało i Krew Pańską, chcemy też wyjść na zewnątrz i manifestować prosto, pokornie z radością i pokojem że tylko taka Pacha, tylko przyjmowanie przebaczenia, tylko opieranie się na pokoju Nowego Przymierza może nas jednoczyć – kontynuował biskup KIernikowski.

- Idziemy po to, aby w procesji, aby błagać, by ten duch uporządkowania według Ducha Bożego, był w każdym z nas. Niech ta uroczystość tak nas wszystkich jednoczy – zachęcał Biskup legnicki.

Po Mszy św., wyruszyła procesja Eucharystyczna, w gronie ponad 2 tys. uczestników, przechodząc do kolejnych ołtarzy, przygotowanych przez legnickie parafie. Przy nich, rozważania głosili rektor i przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego.

Procesja zakończyła się przy sanktuarium św. Jacka, miejscu Wydarzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanego w święto Narodzenia Pańskiego 2013 r., a ogłoszonego oficjalnie w kwietniu 2016 roku. Od tego czasu, miejsce to stało się celem wielu pielgrzymek z kraju i zza granicy. Jest to także miejsce nieustannej, codziennej modlitwy adoracyjnej, w której może uczestniczyć każdy chętny.

Tekst i foto: © Ks. Piotr Nowosielski