NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Pogrzeb śp. ks. prał. Góraka

W Siedlęcinie, w piątek, 28 grudnia 2018 r., odbył się pogrzeb, śp. ks. prał. Józefa Góraka. Uroczystości przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, w gronie ponad 30 prezbiterów, z udziałem Rodziny, sióstr zakonnych, mieszkańców parafii i przybyłych gości. Dzień wcześniej, odbyła się eksporta do kościoła, oraz modlitwa za Zmarłego, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

 

Ksiądz prał. Józef Górak, Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej, zmarł w Wigilię, w 79. roku życia, i w 56. roku kapłaństwa.

Urodził się w 1939 r. w Stobiernej (obecnie diecezja rzeszowska). Po maturze, w 1952 r. wstąpił do wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia prezbiteratu, przyjął 8 grudnia 1962 roku we Wrocławiu z rąk bpa Pawła Latuska. Jako wikariusz, pracował w parafiach: Wąsosz (1962-63), Strzelin (1963-65), Szprotawa (1965-70), we Wrocławiu w parafii pw. św. Henryka (1970-73).

W latach 1973-1978 był proboszczem w Kosiskach, a od 1978 r. do roku 2009 był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Siedlęcinie. Po przejściu w stan spoczynku, mieszkał w Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Był wizytatorem katechizacji w Jeleniej Górze (od 1987 r.). W latach 1987-1997 był Dziekanem Dekanatu Jelenia Góra Wschód. W latach 2012-2015 pełnił funkcję Penitencjarza Katedralnego.

Od 2013 r. był członkiem Zespołu ds. Formacji Stałej Duchowieństwa Diecezji Legnickiej.

 

- Dobiega końca tegoroczny Adwent, adwent w którym tak mocno jest podkreślana tematyka światła. Podkreślają to adwentowe świece, dodatkowa świeca roratnia, przynoszone na roraty lampiony, ale także teksty liturgiczne mówiące o Wschodzącym Słońcu. I oto kiedy kończył się Adwent, kończyło się ziemskie życie ks. prał. Józefa - mówił w homilii biskup Stefan Cichy..

- O tej tematyce Światła, pamiętał też w swoim życiu śp. ks. Józef Górak. W przemówieniach przypomniano, jak on żył tym Światłem i jak starał się innych do tego Chrystusowego Światła prowadzić, jak zachęcał innych, aby żyli Chrystusem Panem który jest Światłością – mówił ksiądz Biskup, przypominając jego drogę życia i pracy duszpasterskiej.

- Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za to wszystko czego dokonał, że pomagał nam w kroczeniu przez życie za Chrystusem Światłością świata. Trzeba nam też pamiętać, ze nie wystarczy modlić się za Zmarłego i życzyć mu aby Pan Bóg obdarzył go wiekuistą Światłością – jak to powtarzamy podczas każdego pogrzebu - ale i byśmy my sami, szli tą drogą która i nas doprowadzi do Światłości wiekuistej. Niech będzie wezwaniem, byśmy byli w każdej chwili przygotowani do przejścia do wieczności – apelował ksiądz Biskup. Prosił też o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich, szczególnie w naszej diecezji.

 

Za udział w uroczystości pogrzebowej, podziękował wszystklim proboszcz parafii ks Dariusz Pytel.

Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego, została złożona w grobie na cmentarzu w pobliżu kościoła parafialnego w Siedlęcinie.Tekst i foto:  © ks. Piotr Nowosielski


logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl