Pogrzeb śp. ks. Modrzyńskiego w Porajowie

W Porajowie, rodzinnej miejscowości zmarłego, odbyły się 25 lipca 2018 r., uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Franciszka Modrzyńskiego. Modlitwie w gronie rodziny, parafian, przedstawicieli duchowieństwa, przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

Wszystkich przybyłych, powitał proboszcz parafii, ks. kan. Zbigniew Korab, dziękując za obecność i modlitwy za zmarłego Kapłana.

- Dziękujemy dziś Panu Bogu za 65 lat jego życia, za 38. lat kapłaństwa, za jego pracę, a także prosimy, by obdarzył go wieczną radością w niebie. Jednocześnie chcemy najbliższym złożyć wyrazy współczucia. Bratu i siostrom z rodzinami. Sześć lat temu, przewodniczyłem uroczystościom pogrzebowym śp. waszej Mamy, a dziś waszego Brata – mówił bp Cichy, zapraszając do wspólnej modlitwy uczestników.

W homilii, ksiądz Biskup odwołał się do symboliki domu. Słowo „dom”, bardzo często występuje w codziennym języku, a także literaturze czy filmach. O domu, czytamy też na kartach Pisma św. zarówno Starego jak i Nowego Testamentu. O Panu Jezusie też czytamy, że cenił swój dom w Nazarecie, odwiedzał różnych ludzi w ich domach. - Ale Pan Jezus podkreślał też, jak bardzo ważny jest dom, który przygotował wszystkim Ojciec Niebieski – mówił Ksiądz Biskup – dzisiejsza Ewangelia też nam to przypomniała. Usłyszeliśmy bowiem słowa: w domu Ojca Mego, jest mieszkań wiele (J 14,2). Do tego domu, nasz Pan nas prowadzi. Ks. Franciszek, po przyjęciu święceń prezbiteratu, przez swe życie, sam przygotowywał się do osiągnięcia Domu Ojca, ale i innych starał się do niego doprowadzić. Wskazywał tę drogę swoją posługą, jako prezbiter Kościoła swoim nauczaniem, udzielaniem sakramentów świętych, organizowaniem życia duchowego w kolejnych parafiach gdzie pracował. Dziś, wspomagamy go naszą modlitwą, aby ten oczekiwany Dom Ojca w niebie osiągnął.

Ksiądz Biskup, zachęcał także do modlitwy w intencji nowych powołań, aby miał kto zastąpić w posłudze kapłańskiej zmarłego Księdza. Przywołał też postać bł. Anieli Salawy, która powtarzała: „Boże, żyję bo chcesz; umrę kiedy każesz; zbaw mnie, bo możesz”.

- Dziś, na pogrzebie ks. Franciszka mówimy do Pana Boga: Pozwoliłeś ks. Franciszkowi przeżyć 65 lat życia – bo tak chciałeś. Cztery dni temu – kazałeś odejść mu do wieczności. Zbaw go i obdarz go miejscem w Twoim domu – bo możesz – zakończył swą homilię biskup Senior.

Po Eucharystii i obrzędach ostatniego pożegnania, kondukt żałobny udał się na miejscowy cmentarz, gdzie trumna z ciałem Zmarłego, został złożona w grobowcu rodzinnym.

Uroczystości pogrzebowe w Porajowie, poprzedziła dzień wcześniej 24 lipca, modlitwa przy jego trumnie, w ostatniej parafii gdzie służył swoją pracą, w Jaworze. W jego intencji, odprawiona została Msza Święta, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Zmarłego Księdza, polecamy pamięci modlitewnej.