Pogrzeb śp. ks. Adama Terleckiego

W dniu 22 grudnia 2018 r., w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Okmianach, odbył się pogrzeb śp. ks. kan. Adama Terleckiego, który był proboszczem tej parafii od 1987 r. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Dzień wcześniej, w eksporcie ciała do kościoła parafialnego, Mszy św. i czuwaniu modlitewnym przy zmarłym, wziął udział legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

Pogrzeb odbył się z udziałem jego Rodziny, w gronie ponad 30 prezbiterów, w tym księży jego rocznika święceń przybyłych z diecezji legnickiej i spoza jej granic, oraz bardzo licznego grona wiernych, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych i gości. Poprzedziły go słowa wspomnień i pożegnania, wypowiadane przez osoby reprezentujące różne środowiska.

W homilii, Biskup legnicki nawiązując do odczytanego Słowa Bożego, przypomniał że źródłem dobra które dzieje się w naszym życiu, jest Boże życie, które otrzymaliśmy przez chrzest, zanurzający nas w Jezusa Chrystusa, w jego śmierć i zmartwychwstanie, które nadają sens naszemu chrześcijańskiemu życiu.

- Ks. Adam, jako ochrzczony i złączony z Jezusem Chrystusem to Boże życie w sobie pielęgnował i dzielił się nim z innymi – mówił Biskup legnicki – I to wszystko ku chwale Boga Ojca, dla dobra ludzi. Bo prawdziwa chwała Boga, to jest właściwie pojęte dobro człowieka.

- Dziś kiedy stajemy wokół trumny ks. Adama, możemy powiedzieć, że w jego życiu wielokrotnie dokonywało się sakramentalne i duchowe obumieranie dla siebie, aby powstał nowy owoc. Dzisiaj się to zakończyło, bo fizycznie stał się tym, który jest zjednoczony ze śmiercią Jezusa Chrystusa i – jak mamy nadzieję – może oglądać Oblicze Boga. Może ujrzeć Jezusa. Nie tylko on sam, ale także z tymi wszystkimi z którymi żył, którym posługiwał, udzielał sakramentów i nauczał. Taka jest nasza wiara i z taką wiarą polecamy go, by jego jestestwo, jego życie, było przed obliczem Boga – mówił ksiądz Biskup.

W imieniu duchowieństwa, słowo pożegnania wygłosił dziekan dekanatu Chojnów ks. dr Marek Osmulski. - Drogi księże Adamie. Z niedowierzaniem patrzyliśmy jak choroba wyciska na twojej twarzy piętno cierpienia. A ty nie narzekałeś, za wszelką cenę odwracałeś uwagę od siebie, niosąc pomoc tym, którzy cię o to prosili – mówił ks. Dziekan – Nigdy nie miałeś czasu żeby zatroszczyć się o siebie. Swoją postawą i chrześcijańskim życiem, byłeś świadkiem, który pokazywał innym, jak trzeba owocnie przejść przez życie, mimo trudności, które i ciebie nie oszczędzały. Twoje wielkie umiłowanie Matki Bożej oraz Eucharystia, dawały ci siły do bezkompromisowego życia dla innych. Bóg błogosławi dobrym ludziom. Tak, Bóg błogosławi tobie, bo byłeś dobrym człowiekiem a my z wieloma kapłanami doświadczaliśmy twojej życzliwości.

Ksiądz Dziekan złożył podziękowanie za przewodniczenie uroczystości pogrzebowej Biskupowi legnickiemu, oraz wszystkim, licznie przybyłym uczestnikom.

Trumna z Jego ciałem, została złożona na cmentarzu przy kościele parafialnym w Okmianach

Ks. kanonik Adam Terlecki, zmarł w szpitalu w Legnicy, dnia 17 grudnia 2018 r., w 71. roku życia, w 47. roku kapłaństwa.

Urodził się w 1947 r. w Byczynie (diec. Opolska). Po maturze wstąpił do wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 maja 1971 roku we Wrocławiu. Następnie jako wikariusz, pracował w parafiach w: Boguszowie (1971-72), Polkowicach (1972-73), w parafii św. Michała Archanioła we Wrocławiu-Muchoborze (1973-75), Piławie Górnej (1975-78) i w parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie (1978-84).

W latach 1984-1987 był proboszczem parafii w Michalicach, a w 1987 roku został ustanowiony proboszczem parafii Matki Boskiej Różańcowej w Okmianach.

Obok wymiaru duchowego podejmowanej pracy duszpasterskiej przez śp. ks. Adama , warto przypomnieć też wymiar materialny. A tu chyba najbardziej widocznym znakiem, stał się wzniesiony na terenie parafii, w Wilczym Lesie, 32-metrowy Krzyż Milenijny.

- To była odpowiedź na wezwanie Pasterza diecezji bp Tadeusza Rybaka wyrażone w Liście Pasterskim na Wielki Jubileusz Roku 2000, aby upamiętnić to wydarzenie wznoszeniem różnych dzieł. Myśleliśmy o podjęciu różnych zadań, a ostatecznie po namyśle wybraliśmy budowę krzyża. Szukaliśmy takiego wzniesienia, z którego krzyż byłby z daleka widoczny. Ostatecznie krzyż-pomnik stanął na wzgórzu w Wilczym Lesie, tuż przy głównej drodze prowadzącej do Zgorzelca.
Widoczny z daleka przypomina wszystkim o chrześcijańskich korzeniach Polski. Ma 32 metry wysokości. Parafianie powiedzieli, że „jak budować krzyż, to taki z prawdziwego zdarzenia”. Ich przywiązanie do wiary chrześcijańskiej wyraża inskrypcja ułożona przez prof. Jana Miodka: „Z okazji Jubileuszu Roku 2000 krzyż ten, znak śmierci i zmartwychwstania, postawiony na skrzyżowaniu dróg i międzynarodowych szlaków, w okazanym hołdzie Jezusowi Chrystusowi ofiarują mieszkańcy tej ziemi” - mówił o tym dziele ks. Adam w jednym z wywiadów (Niedziela legnicka, nr 45/2004)

Krzyż został poświęcony 26 marca 2000 r., przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.