Pogrzeb O. Stanisława Paszewskiego OFM

W poniedziałek, 20 sierpnia 2019 r., we wrocławskiej parafii pw. św. Antoniego Padewskiego (Wrocław -Karłowice), odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p. O. Stanisława Paszewskiego OFM. Liturgii przewodniczył legnicki biskup senior Stefan Cichy, w gronie ponad stu prezbiterów zakonnych i diecezjalnych. Wśród nich, obecni byli także księża z diecezji legnickiej.

Wszystkich obecnych powitał O. Alan Tomasz Brzyski, Minister Prowincjalny Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Słowa powitania skierował pod adresem Rodziny zmarłego, wiernych z parafii w których O. Stanisław był proboszczem, oraz wszystkich przybyłych na uroczystość uczestników.

W wygłoszonej homilii, bp Stefan Cichy nawiązał do słowa „powołanie” i jego realizację w życiu każdego człowieka. Ukazał też, jak praktycznie swoje powołanie życiowe realizował zmarły O. Stanisław i jego widzialne owoce. Prosił wszystkich o modlitwę w jego intencji, aby dobry Ojciec w niebie, nagrodził jego owocne ziemskie życie.

Po Mszy św., ciało O. Stanisława, zostało złożone na przyklasztornym cmentarzu.

O. Stanisław zmarł 15 sierpnia, w godzinach porannych, w Hospicjum Bonifratrów we Wrocławiu. Przeżył 70 lat, z czego w Zakonie Braci Mniejszych 51 lat, a w kapłaństwie 45.

O. Stanisław urodził się w 1949 roku w Czartoszowach (powiat kielecki). Po ukończeniu szkoły średniej w Kłodzku, wstąpił do Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Dnia 16 października 1972 r. złożył profesję uroczystą, a 2 lutego 1974 przyjął święcenia prezbiteratu w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku.

Pierwszą placówką po święceniach o. Stanisława była parafia św. Antoniego we Wrocławiu, gdzie był przez pięć lat wikariuszem parafialnym. W 1979 r. został proboszczem w parafii w Krynicznie. Po sześciu latach powrócił do Wrocławia jako proboszcz w parafii pw. św. Antoniego. W trakcie tej posługi w 1990 r. powierzono mu budowę nowej świątyni we Wrocławiu Sołtysowicach. Dnia 20 sierpnia 1992 r. została erygowana nowa parafia, której patronem został św. Albert Wielki, a jej pierwszym proboszczem o. Stanisław. Jako proboszcz troszczył się przez 20. lat nie tylko o duszpasterstwo powierzonej mu parafii, ale także o wykończenie nowo wybudowanej świątyni, jak również o powstanie budynków klasztorno-duszpasterskich. Zwieńczeniem jego wysiłków było powołanie w 2012 roku franciszkańskiej wspólnoty zakonnej na Sołtysowicach.

Następnie w 2012 r., o. Stanisław podjął posługę jako wikary domu i duszpasterz w klasztorze w Legnicy. Tym samym, z wielkim zaangażowaniem duszpasterskim pomagał w parafiach diecezji legnickiej.

W ostatnim roku swojego życia podupadł na zdrowiu i wycieńczony chorobą, odszedł w święto Matki Bożej Wniebowziętej do wieczności.

Rodzinie Zmarłego, wspólnocie O. Franciszkanów, składamy nasze zapewnienie o pamięci modlitewnej.