Pogrzeb ks. Mariana Lewickiego

Pochodzący z Polski, ks. prał. Marian Lewicki, który nosił także tytuł Kanonika Honorowego Kapituły Krzeszowskiej, został pochowany na terenie Czech.

Uroczystości, 25 VIII 2018 r., przewodniczył biskup diecezji hradeckiej Jan Vokal, w gronie rodziny, ponad 100 prezbiterów - z czego dużą część stanowili księża Polacy - oraz około 2 tysięcznej rzeszy uczestników, wśród których także obecni byli Polacy, m.in. z jego rodzinnego Wałbrzycha.

Śp. ks. prał. Marian Lewicki, który zmarł 18 VIII, pożegnany został we wspólnocie parafialnej, w której ostatnio był proboszczem – w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Police nad Metuji, w Czechach. Był także dziekanem tego dekanatu.

W słowach pożegnania, wypowiadanych przez duchowieństwo i osoby świeckie, podkreślano jego oddanie w służbie Bogu i ludziom, radość życia którą zarażał wszystkich, a teraz, w ostatnim okresie życia, kiedy był naznaczony krzyżem cierpienia, dawał przykład przyjęcia wypełnienia się woli Bożej. Podkreślano też to, i za to dziękowano, że pragnął, aby jego ciało zostało złożone na cmentarzu w Czechach, w których służył pracą duszpasterską 27 lat.

Słowa pożegnania przesłali też księża Biskupi: abp wrocławski Józef Kupny, do której to archidiecezji śp. ks. Marian przynależał; biskup świdnicki Ignacy Dec, oraz legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

(cdn.)