"Pocałunek Boga" miał swoją premierę

"Pocałunek Boga" - taki tytuł nosi nowe muzyczne dzieło, które zostało napisane i wykonane przez młodzież, 15 sierpnia, w legnickiej parafii Najśw. Serca Pana Jezusa. Kompozytorem utworu jest Mateusz Kazimierski, a diakon legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego Adrian Sielicki, autorem tekstów.

Premiera odbyła się w obecności ponad półtysiąca uczestników, którzy mimo wakacji tak licznie przybyli na to wydarzenie. Wśród nich byli także obecni m.in. Patroni Honorowi: legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk i legnicka Senator RP Dorota Czudowska.

- Oratorium, jest młodzieżowym votum wdzięczności za dar odzyskania niepodległości przez nasz Naród przed 100. laty - podkreśla współtwórca oratorium diakon Adrian Sielicki - Od początku do końca mówi o miłości. Myślę że jest zaskakujące w wielu momentach i raczej mało kto się spodziewa, że można w taki sposób o miłości śpiewać i opowiadać - myślę że to jest wyjątkowe - dodaje.

W premierę Oratorium „Pocałunek Boga” zaangażowało się blisko 120. osób, tworzących chór i orkiestrę. Część z nich to osoby, które brały udział w tworzeniu poprzednich podobnych dzieł, bowiem jest to już trzecia muzyczna opowieść młodych ludzi, po oratoriach: „Szczęśliwi” - premiera odbyła się w lipcu 2016 r. i „Ja Jestem” którego premiera miała miejsce w lipcu 2017 roku.

- Oratorium "Szczęśliwi!" dotykało dwóch spraw: Kerygmatu i Ośmiu Błogosławieństw. Położyliśmy fundament i wznieśliśmy ściany. "Ja Jestem", które odnosiło się do paschy Izraela, zapowiadającej Paschę Chrystusa, było niczym zadaszenie tego naszego domu wznoszonego wspólnie. Ale dom bez miłości, dom pusty, bardzo szybko niszczeje. Trzeba go napełnić relacjami, przyjaźniami, miłościami... No właśnie. Miłość! A to Bóg jest Miłością. Jeśli On jej udzieli człowiekowi, to człowiek potrafi kochać. Dlatego postanowiliśmy stworzyć trzecie, a zarazem już ostatnie oratorium: "Pocałunek Boga" – mówią twórcy tego projektu. .

Do obecnego dzieła, zgłoszenia uczestników przyjmowano już pół roku temu. Próby chóru i orkietry, odbywały się natomiast od poczatku sierpnia, aby zaowocować tym występem.

Wykonawcy, cieszyli się wielkim kredytem zaufania słuchaczy już od początku. Od chwili ich wyjścia i zajęcia miejsc, zostali nagrodzeni oklaskami. Tym bardziej więc, po zakończeniu występu, nie brakowało długotrwałych owacji.

Koncert zostanie powtórzony 16 sierpnia w Lubinie w parafii św. Jana Sarkandra o godz. 19.00; 17 sierpnia w Bogatyni w parafii św. Maksymiliana Kolbe o godz. 18.30 i 18 sierpnia w Bazylice mniejszej w Jeleniej Górze o godz. 19.00.

O projekcie, twórcach i Tryptyku znajdziemy więcej infoamcji na stronie www.tryptyklegnicki.pl