Po raz 25. w ZK Zaręba

W Wielki Poniedziałek, w diecezji legnickiej, księża biskupi odwiedzają osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie koło Lubania. W obecnym roku, była to wizyta jubileuszowa, bo 25. W spotkaniu tym, wziął udział legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

- To już tradycja w naszej diecezji, że w Wielki Poniedziałek, księża biskupi odwiedzaj ten jedyny w naszej diecezji Zakład Karny. Jest to okazja do wspólnej modlitwy z osadzonymi za nich samych, a także za ich rodziny i bliskich. Zwyczajowo, jest to także okazja, do przyjęcia przez nich sakramentu bierzmowania. Podobnie jest i w tym roku. Do tego sakramentu przystępuje 9. więźniów, którzy przygotowywali się do niego przez uczestnictwo w katechezach i nabożeństwach – mówi ks. Artur Węgiel, diecezjalny duszpasterz więźniów i pracowników więziennictwa a zarazem kapelan Zakładu Karnego w Zarębie

Osadzeni przygotowali też na spotkanie z Biskupem 2 inscenizacje teatralne. To dla nich okazja, aby ukazać swój wkład w przygotowanie do wizyty Biskupa, że będzie wśród nich przebywał i się za nich modlił. Daje im też nadzieję na lepsze jutro. Pierwsza z inscenizacji mówiła o zagubieniu człowieka, o jego słabości, a druga o zamknięciu się na innego człowieka.

Kapelan więzienia, jest obecny wśród więźniów każdego tygodnia, poprzez odprawianie Mszy św., organizowanie konferencji, nabożeństwa okolicznościowe, spowiedź, przygotowanie do przyjęcia sakramentów. Tworzą też ewangelizacyjną grupę teatralną, organizuje osadzonym pielgrzymki, dni skupienia czy rekolekcje, a także wyjazdy wycieczkowe.

- Dziękujemy za obecność wśród nas księdza Biskupa, który w przededniu Świąt Wielkanocnych pomaga nam przekroczyć pewien próg nadziei. Niech dar Bożej miłości i dar ludzkiej przyjaźni, towarzyszy naszym niełatwym dniom. Gorąco się o to modlimy i o tą modlitwę prosimy księdza Biskupa – mówili przedstawiciele więźniów zapraszając do udziału w przygotowanym przedstawieniu teatralno-muzycznym i przekazując na jego ręce swój podarunek, w postaci obrazu namalowanego przez jednego z więźniów, pt. Ostatnia Wieczerza.

Biskup Mendyk, odwdzięczył się w nietypowy sposób. Poprosił o gitarę jednego z muzykujących więźniów, a następnie zagrał i zaśpiewał im utwór, który nazwał: Psalm dla więźniów.

- Przybywamy tu jako pasterze Kościoła, aby nieść pocieszenie, pokój, nadzieję, to o co dzisiaj tak szczególnie proszą skazani. Myślę że tej nadziei, w tym dzisiejszym świecie, tak bardzo brakuje. Poza tym, udzielany jest im sakrament bierzmowania, a podczas Mszy św., modlimy się wspólnie za siebie: i za osadzonych, ich rodziny i wszystkich pracowników Służby Więziennej. Dzisiaj także przekazujemy kaplicy więziennej relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dobrze się dzieje, że pośród więźniów są obecne relikwie świętych, które przypominają, że świętość to codzienne życie, zmaganie się z tym, co niosą trudy życia. Są wśród nich też zagrożenia, ale i przykłady miłości, życzliwości, szacunku do drugiego człowieka – mówił biskup Marek Mendyk.

Zakład Karny w Zarębie, ma charakter zakładu karnego półotwartego, w którym w większości przebywają recydywiści. - W jednostce tej, zatrudnienie znajduje ponad 80 % skazanych, na obecnie przebywających 360 osadzonych, ze względu na prowadzone prace inwestycyjne, przy powstawaniu hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego – mówi kapitan Wojciech Dragunowicz rzecznik.

Wizycie towarzyszyło także spotkanie z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej, oraz z więźniami, m.in., na oddziale szpitalnym.