Pielgrzymka na Górzec z darem serca

W niedzielę 9 września ponad tysiąc osób z całego regionu przyjechało do Męcinki koło Jawora, by wziąć udział w Pieszej Pielgrzymce na Górę Górzec. Uroczystość rozpoczęła się w kościele Świętego Andrzeja, skąd pątnicy ruszyli na kalwarię zbudowaną przez Cystersów w 1740 roku.

Kapliczki drogi krzyżowej rozsiane wśród pól i lasu wiodą pątników na sam szczyt góry położonej 445 m n.p.m. Nabożeństwo drogi krzyżowej rozpoczęło się przy Domku Pustelnika. Rozważania przygotowane przez katechetkę Wiesławę Kostrzewę nawiązywały do życia Św. Stanisława Kostki. Relikwie patrona Polski, a zarazem dzieci i młodzieży towarzyszyły pątnikom wędrującym dróżkami cysterskiej drogi położonej w Parku Krajobrazowym „Chełmy”.

Nabożeństwu drogi krzyżowej oraz Mszy św. polowej na szczycie góry Górzec przewodniczył ks. Waldemar Wesołowski – rzecznik diecezji legnickiej. W procesji wzięła udział m.in. orkiestra dęta Hanys Band z Wrocławia, Straż Pożarna z Męcinki, nie zabrakło także uczniów z Zespołu Szkół w Męcince przebranych w stroje cystersów oraz całych rodzin. Na zakończenie Eucharystii każdy z uczestników mógł oddać cześć relikwiom Św. Stanisława i otrzymać pamiątkowy obrazek z wizerunkiem świętego.

Pielgrzymkę na Górzec zakończył piknik rodzinny przy zabytkowej sztolni “Rudolf”. Podczas wspólnej zabawy można było spróbować domowych wypieków, serwowany był także gulasz, kiełbaski z grilla oraz pajda chleba ze smalcem i ogórkiem. Nie zabrakło także loterii fantowej z cennymi nagrodami. Cały dochód z licytacji zostanie przeznaczony dla małych pacjentów z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli legnickiej oraz na stronie Radia Plus Legnica

Monika Poręba-Zadrożna, Paweł Zadrożny