Pielgrzymka mężczyzn do Krzeszowa

1 maja, we wspomnienie św. Józefa rzemieślnika, do Krzeszowa pielgrzymowali mężczyźni z diecezji legnickiej. Było to już drugie takie spotkanie, któremu towarzyszyły słowa: „Mężczyzno, stań się tym, kim jesteś”.

Choć pielgrzymka dedykowana była dla mężczyzn, do sanktuarium przybyły całe rodziny, nie zabrakło też bractwa św. Józefa. W programie tego spotkania była m.in. litania do św. Józefa, Msza św. w kościele brackim św. Józefa, a także dwie konferencje pogłębiające duchowość św. Józefa. Był też czas na zwiedzanie zabytków opactwa wraz z przewodnikiem.

- Nasze spotkanie w tym unikatowym miejscu jest realizacją słów, które widnieją na jednym z obrazów ukazujących św. Józefa – „ite ad Joseph – idźcie do Józefa”. Chcemy wraz z Maryją, która króluje w naszym sanktuarium i ze św. Józefem zmierzać do Jezusa – powiedział kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej ks. Józef Lisowski, który też przewodniczył Eucharystii. – Od św. Józefa chcemy uczyć się tego, co w dzisiejszym świecie jest ważne, czyli jak być blisko Jezusa i Jego Matki. On uczy nas, że jeśli w życiu człowieka na pierwszym miejscu jest Bóg, to wszystko inne też będzie na swoim miejscu  – dodał ks. Kanclerz.

Pierwszą konferencję dla pielgrzymów wygłosił ks. Marcin Wisniewski z diecezji kaliskiej, dogmatyk, józefolog zajmujący się kierownictwem duchowym. Dotyczyła ona wpływu zranień duchowych i psychicznych z dzieciństwa na życie małżeńskie i rodzinne. Prelegent podkreślił, że we współczesnym świecie coraz częściej mamy do czynienia z kryzysem męskości i kobiecości. Jedną z przyczyn takiego stanu są różnorakie zranienia i problemy, których człowiek doświadcza w dzieciństwie, z którymi nie potrafi sobie poradzić w dorosłym życiu. Aby pomóc osobom mającym takie problemy potrzebna jest wielka praca, zarówno w sferze psychiki, jak i ducha. – Trzeba poradnictwa duchowego, kierownictwa duchowego, uczestnictwa w konferencjach, ale też intensywnej pracy nad sobą – dodał ks. Marcin.

Prelegent zaznaczył, że doskonałym wzorem dla każdego mężczyzny, męża, ojca, kapłana jest św. Józef. – Trzeba na nowo odkryć tę postać, która wraz z Maryją i Jezusem ukazuje nam właściwy obraz rodziny. Św. Józef  pomaga nam na nowo odnaleźć swoje miejsce w życiu, w Kościele, uczy nas odpowiedzialności, ale też uczy zachowywania właściwych relacji z Bogiem - podkreślił ks. Wiśniewski.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Jan Klinkowski, legnicki biblista, który poruszył temat etosu pracy ludzkiej. Mówił min. o zmieniającym się na przestrzeni dziejów ludzkości podejściu do pracy. O ile w starożytności praca była domeną niewolników, o tyle w kręgu biblijnym zaczyna nabierać również wymiaru duchowego. - Praca nie może być pojmowana tylko w wymiarze ekonomicznym, w wymiarze zysku, który często staje się przyczyną degradacji godności człowieka, wręcz zniewolenia człowieka, niszczenia naszego srodowiska. – Bóg przypomina, że pracę należy przerwać, że człowiek potrzebuje odpoczynku, czasu dla siebie, dla bliskich i dla Boga. Człowiek potrzebuje błogosławieństwa bożego dla swojej pracy. Przykład takiej postawy znajdujemy właśnie w postawie św. Józefa, który pracował, troszczył się o swoją rodzinę, ale nie zaniedbywał też swojej relacji z Bogiem – podkreślił ks. Klinkowski.

Po wspólnej modlitwie ks. Klinkowski poprowadził prelekcję, w której ukazał biblijne podstawy radości i smutków św. Józefa ukazanych we freskach Michała Willmanna zdobiących wnętrze kościoła św. Józefa.

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn zakończyła się wspólną agapą i zwiedzaniem sanktuarium.

Warto przypomnieć, że kościół bracki pw. św. Józefa w Krzeszowie to unikatowa świątynia. Została wzniesiona przez krzeszowskiego opata Bernarda Rosę w latach 1690-1696. Usytuowana jest tuż obok bazyliki Matki Bożej Łaskawej. Najcenniejszym skarbem są malowidła Michała Willmanna, nazywanego Śląskim Rembrandtem. Wszystkie malowidła poświęcone są postaci św. Józefa. Szczególnie cenny jest cykl fresków pt. „Siedem radości i siedem smutków św. Józefa”.

Ks. Waldemar Wesołowski