Peregrynacja monstrancji adoracyjnej w Krzeszowie

Do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, we wtorek 21 stycznia 2020 roku, została przywieziona niezwykła monstrancja: Królowa Pokoju – autorstwa Mariusza Drapikowskiego.

Od wtorku do czwartku (od 21 do 23 stycznia 2020 roku) razem z parafianami i pielgrzymami podejmujemy adorację Pana Jezusa w tej niezwykłej Monstrancji i modlimy się o łaskę pokoju dla świata. Początek adoracji został zaplanowany we wtorek 21 stycznia na godz. 17.00. Natomiast w środę po Mszy porannej przez cały dzień, oraz w czwartek będzie trwała wspólna modlitwa. Zakończenie Adoracji nastąpi w czwartek, na Eucharystii o godz. 17.00.

Maryja jest Niewiastą Eucharystii w całym swoim życiu. Kościół, patrząc na Maryję jako na swój wzór, jest wezwany do Jej naśladowania także w odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy. Św. Jan Paweł II (Ecclesia de Eucharistia, 53)

„Zostań Apostołem Pokoju”

Istotą działań utworzonego w 2008 r. Stowarzyszenia, jest apostolstwo modlitewnej adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Prawdziwy pokój jest bowiem wartością, którą zdobywa się nie przymusem militarnym, politycznym, czy ekonomicznym, ale na kolanach. Materialnym znakiem duchowego dzieła są tworzone dla każdego z Centrów z osobna, ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Swoim pięknem służą oddaniu czci żywemu Bogu, zaś bogatą symboliką religijną pomagają w modlitwie. Powstają one w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”.

Aktualnie Światowe Centra Modlitwy o Pokój istnieją w następujących miejscach:
1. Kaplica Wieczystej Adoracji przy Kościele Groty Mlecznej w Betlejem, w Ziemi Świętej;
2. Sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje, w Kazachstanie;
3. Kościół Parafialny św. Jakuba w Medjugorie, w Bośni i Hercegowinie (obecnie trwają w nim prace zmierzające do utworzenia Kaplicy Wieczystej Adoracji, stąd możliwość peregrynacji monstrancji w Polsce);
4. Bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussukro, w Wybrzeżu Kości Słoniowej;
5. Sanktuarium Matki Bożej z Kibeho, w Rwandzie;
6. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang, w Korei Południowej;
7. Sanktuarium św. Jana w Dagupan, na Filipinach;
8. Kaplica Wieczystej Adoracji w Bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie,

Pierwsza polska Gwiazda; Monstrancja adoracyjna „Królowa Pokoju”, wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego, została przekazana do Kościoła Św. Jakuba w Medjugorie jako wotum dziękczynne pielgrzymów z całego świata. Obecnie na zaproszenie stałego wizytatora apostolskiego abp Henryka Hosera, trwają prace zmierzające do utworzenia w Medjugorie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu – Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Kryształowa monstrancja będzie stanowić główny, najjaśniejszy punkt projektowanego ołtarza adoracji. Peregrynacja monstrancji „Królowa Pokoju” służy „wypełnieniu” tego świętego naczynia gorącą modlitwą wiernych o pokój w naszych sercach, naszych rodzinach, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie oraz modlitwą w intencji realizacji projektu i budowy Kaplicy Wieczystej Adoracji w Medjugorie.

„Pragnę zwrócić się do Ludu Bożego, aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być niezmordowanym budowniczym pokoju i wytrwałym obrońcą godności osoby ludzkiej i jej niezbywalnych praw.” (apel Papieża Emeryta Benedykta XVI wyrażony 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju)

Granica między wojną i pokojem przebiega przez ludzkie serce

Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni,
by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
/Ps. 63, 3/

Ks. Marian Kopko
Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

PS.

Pełna informacja dotycząca peregrynacji i idei modlitwy o pokój w ramach „12 Gwiazd w Koronie Maryi” znajduje się na stronie https://www.reginapacis.pl/.

Foto: © ks. Piotr Nowosielski