NIEDZIELA legnicka

legnica

Ośrodek dla chorych XXI wieku
W Ścinawie, przed 10 laty powstał pierwszy w Polsce Ośrodek Alzheimerowski, służący pomocą ludziom, których dotknęła ta choroba. Jeśli przez ten czas, skorzystało z porad w tym miejscu ponad 40 tys. ludzi, a około 7 tysięcy było tu hospitalizowanych, to oznacza że dobrze spełnia swoje zadania, odpowiadając potrzebom XXI wieku.   


Podlega on Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu, nosząc nazwę: Ośrodka Badawczo - Naukowo - Dydaktycznego Chorób Otępiennych, im. Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza. Przed laty, kiedy w 2011 roku zaproponowano ks. Kardynałowi nadanie temu miejscu jego imienia, przyjął to z właściwym sobie humorem, ale też wziął udział w tej uroczystości.

 
Miejsce
- Ośrodek powstał w 2007 roku, tak więc minęło już 10 lat jego istnienia – mówi o tym miejscu Prezes Zarządu Artur Parafiński – Przebywają tu osoby w różnym wieku, ale przeważają roczniki – tak je nazwijmy 50+, 60+, z uwagi na to, że Ośrodek zajmuje się chorobami otępiennymi, a w szczególności chorobą Alzheimera, a ta przypadłość dotyka osób w pewnym, doroślejszym już wieku.
 
Miejsce pozyskano dzięki zaangażowaniu mieszkańca Ścinawy, Michała Hajtko. Zainteresował on taką możliwością Rektora Uczelni, zgłaszając fakt opuszczenia budynku przez Dom Dziecka.
- Rektor wykazał zainteresowanie tym miejscem i polecił mi, żebym znalazł możliwości techniczno-finansowe do ewentualnego przejęcia tego budynku i zagospodarowania dla potrzeb uczelnianych. Udało nam się to mniej więcej po trzech latach, pozyskawszy środki z Unii jak również od ks. kard. Henryka Gulbinowicza, który włączył się w to dzieło. Te pierwsze pieniądze umożliwiły nam rozpoczęcie działania. Podjęliśmy remont i po jego zakończeniu w 2007 roku dokonaliśmy jego otwarcia i odtąd już funkcjonuje. Jego pierwszym prezesem, przez 10 lat, był wspomniany dyrektor Michał Hajtko, a ja pełnię tę funkcję od pół roku - dodaje obecny Prezes. 
 
Czym dysponuje Ośrodek
Funkcję Dyrektora ds. Medycznych, pełni w tym miejscu specjalista neurolog Izabela Winkel; - W Ośrodku mamy dwa oddziały finansowane przez NFZ: oddział psychogeriatryczny na którym mamy 60 miejsc, oraz oddział rehabilitacji psychiatrycznej, na którym mamy 22 miejsca gdzie mogą przebywać osoby z zaburzeniami funkcji poznawczych. Mamy też oddział oferujący usługi komercyjne i opiekuńcze, gdyż zapotrzebowanie na tego typu działalność też jest duża. W pewnym wieku kłopoty związane z chorobą są już nasilone i rodziny mają kłopot z zapewnieniem całodobowej opieki, dlatego potrzebne jest takie miejsce, gdzie chory może znaleźć odpowiednią pomoc – mówi pani Dyrektor.
 
Pacjentami Ośrodka byli i są mieszkańcy z całej Polski, choć jest naturalnym, że większą część osób stanowią mieszkańcy Dolnego Śląska. Ośrodek w Ścinawie, przez wiele lat, był pierwszym miejscem, w którym została stworzona opieka nad chorym szeroko rozumiana.  
- Pracują tu bowiem psychiatrzy, neurolodzy, geriatra, neuropsycholodzy, rehabilitanci, osoby zajmujące się terapią zaburzeń funkcji poznawczych… jest to więc opieka szeroka i wielokierunkowa, by wszystkie problemy związane z tymi chorobami, móc właściwie ocenić, zdiagnozować i leczyć - mówi pani Izabela Winkiel.
 
Stwierdza także, że choroby otępieńcze dotykają w Polsce ok. 500 tys. osób. Z czego ponad połową z nich, jest choroba Alzheimera. Wiek, jest największym czynnikiem rozwoju tej choroby. Stąd najwięcej jest chorych powyżej 65 roku życia, ale we wczesnej swej odmianie, dotyka ona osoby i 50. letnie. Jeśli zaś jest to postać choroby uwarunkowanej genetycznie, to dotyka ona i młodsze osoby.
 
Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby
- W typowym swym przebiegu, zaczyna się od drobnych zaburzeń pamięci. Ktoś zaczyna gubić rzeczy, często szuka różnych przedmiotów, zaczyna często pytać o to samo… Te pierwsze objawy, często są zrzucane na garb wieku. Rodzina, kiedy często nie przebywa z taką osobą, nie widzi tak szybko problemu. Zaczyna się ją zauważać, kiedy pojawiają się większe kłopoty, kiedy już osoba taka nie radzi sobie w codziennym funkcjonowaniu i często dopiero wtedy, zgłaszają się do nas. A to już trochę późno i możliwości pomocy w zaawansowanym stadium są dużo mniejsze. Stąd też, kiedy zauważamy te pierwsze objawy, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty który je oceni – dodaje pani Dyrektor.
 
Jak tu się dostać?
Na miejsce w Ośrodku czeka się około roku, ponieważ pacjentów przybywa. Gdy zaś idzie o leczenie ambulatoryjne, to kolejki są o wiele krótsze. Na oddziale psychogeriatrycznym pacjenci mogą przebywać do 3 miesięcy, na oddziale rehabilitacyjnym do kilku miesięcy. To wszystko zależy od stanu pacjenta, potrzeb, reakcji na leki które wprowadza się małymi dawkami, jego obserwacji… to są specyficzni pacjenci, którzy wymagają szczególnego podejścia.   
 
Na czym polega terapia
- Naszym zadaniem jest usprawnić pamięć pacjentowi, a także by mile spędził czas w naszej placówce, by czuł się jak w domu. Odbywają się u nas treningi poczucia rzeczywistości. Zadaniem pacjenta jest wiedzieć gdzie się znajduje, by umiał określić porę roku, dzień, czy też np. jak nazywa się obecny prezydent, papież itp. Są też zajęcia manualne. Wykonują np. kwiaty z bibuły do flakonu. Oprócz tego codziennie odbywają się zajęcia z relaksacji, aby wyciszyć, uspokoić pacjenta. Obecnie jest czas na zajęcia taneczne przygotowujące do balu karnawałowego, a pacjenci przygotowali samodzielnie swoje maski karnawałowe. Wcześniej, w okresie przed Adwentem organizowaliśmy też „Andrzejki”. W porze zimowej bardziej korzystamy z sali terapeutycznej, a kiedy jest ciepło, słoneczna pogoda, wychodzimy na zewnątrz, organizowany jest wtedy np. grill, szereg zabaw, są spacery wokół ośrodka i do pobliskiego parku. Są też wieczory filmowe, kiedy po obejrzanym filmie, odbywa się dyskusja na temat tego, co oglądali. Jest to dla tych ludzi taka odskocznia, żeby nie myśleli o swojej chorobie, problemach, ale mile spędzili tu czas, a my staramy się im w tym pomagać – mówi terapeutka Sylwia Wolna
 
Choroba XXI wieku  
Na pewno możemy powiedzieć że jest to choroba XXI wieku. Chorych przybywa, a nie znaleziono jeszcze takiej terapii, która może chorobę powstrzymać. Prowadzonych jest wiele badań klinicznych, ciągle poszukuje się substancji, która powstrzyma ją chociaż na jakiś czas. Ale pewnie ten problem, będzie jeszcze długo nie rozwiązany. Światełkiem w tunelu zapotrzebowań na specjalistów z dziedziny geriatrii, psychiatrii, jest utworzona niedawno na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, Katedra i Klinika Geriatrii, co daje szansę na poszerzenie grona lekarzy specjalistów, którzy będą mogli służyć swoją pomocą, coraz bardziej starzejącej się naszej społeczności. 
 
Zainteresowanych tym tematem, zapraszamy stronę Ośrodka: www.osrodek-alzheimer.pl;  
a także na stronę naszej edycji: www.niedziela.diecezja.legnica.pl; podpowiadamy też książkę opisująca chorobę z pozycji pacjenta, której autorem jest Lisa Genova pt. „Motyl”
Dziękujemy także panu Adamowi Augustynowi, za prezentację Ośrodka. 
 
Tekst i foto: © Ks. Piotr Nowosielski, Niedziela legnicka  
 
(Artykuł w wersji gazetowej, w Niedzieli nr 07/2018) 
 

 

Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama