Odkrycie w Chełmsku Śląskim

Leżące w pobliżu granicy z Czechami Chełmsko Śląskie, to miejsce, w którym w jego historii zaznaczyła się obecność Cystersów z niedalekiego Krzeszowa. Jedną z pozostałości jest barokowy kościół parafialny pw. Świętej Rodziny.

W kościele rozpoczęto kolejny etap prac konserwatorskich, które przyniosły niespodziewany efekt. - Od 14 lat, od początku mojego pobytu tutaj, rozpoczęliśmy prace remontowe obiektów należących do parafii. Wykonaliśmy prace podstawowe: wymiana poszyć dachowych, naprawa wieży w Chełmsku Śląskim, wszystkie media, wymiana okien i in.. Obecnie przyszedł czas na odnowienie wnętrza świątyni parafialnej – mówi o podjętych pracach obecny proboszcz ks. Stanisław Kowalski - Te działania podjęliśmy po raz pierwszy w 2017 r. Ogłosiłem w kościele, że wszystkie prace podstawowe mamy wykonane i przyszedł czas na odnowienie wnętrza kościoła. Podczas kolędy pytałem o to parafian, zbierając też deklaracje kto może w ciągu najbliższych 3 lat wspomóc nas finansowo. Gromadząc środki własne, podjęliśmy też pisanie wniosków do Ministerstwa Kultury, do Urzędu Marszałkowskiego, do Urzędu Miasta Lubawka. Pierwszy etap prac rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Tu muszę podkreślić wielką ofiarność parafian, dzięki czemu najpierw zostało odnowione prezbiterium, a obecny, drugi etap, obejmuje znaczną część nawy głównej kościoła. Ich koszt to ok. 400 tys. zł. Udało nam się pozyskać dotacje z Ministerstwa Kultury (200 tys.) i Urzędu Marszałkowskiego (40 tys), a sami parafianie już złożyli 120 tys. To bardzo wielki wkład za który jestem wdzięczny, a udało się go uzyskać też dzięki różnym podejmowanym w parafii inicjatywom.

I oto podczas prac na tym etapie, zostały odkryte freski. Zapraszam więc parafian, aby ci którzy są odważniejsi, weszli na ustawioną obecnie pod stropem kościoła platformę, żeby je samemu zobaczyć. Co prawda prawie każdej niedzieli mówię o tym co zostało znowu odsłonięte, ale co innego słyszeć, a co innego zobaczyć samemu jakie wielkie skarby, dzieła sztuki mamy w naszym kościele.

- Prowadząc prace przy sztukateriach, na sklepieniu, już w ubiegłym roku, udało nam się odsłonić malowidła, które w przeszłości zostały zasłonięte warstwami farb i pobiał. W tym roku również, pracując w nawie głównej na dwóch przęsłach, przy sztukateriach i tzw. płycinach obrabianych sztukateriami, odsłoniliśmy bardzo wartościowe pod względem artystycznymi i historycznym malowidła. Są to przedstawienia całopostaciowe apostołów i świętych, wykonanych w technice fresku mokrego, wykańczanego na sucho – mówi o wydarzeniu konserwator Maria Lelek Pietrzak.

- Na każdym przęśle mamy wydzielone po dwie długie płyciny, w których są zawarte te całopostaciowe przedstawienia. Są to: Joachim i Anna, Jan Ewangelista i Jan Chrzciciel, Piotr i Paweł oraz Bartłomiej i Zachariasz Dodatkowo w pasie zworników są przedstawienia aniołów. Obecnie natrafiając na te malowidła, musimy zmienić program prac konserwatorskich, bo to jest wydarzenie niespodziewane i uruchamia kolejne procedury.

Parafię odwiedziła 29 sierpnia komisja konserwatorów z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pod przewodnictwem mgr Krzysztofa Kurka, aby na miejscu zobaczyć odkryte freski i wydać stosowne decyzje. Pytany o ocenę prac, stwierdza: - To już jest standard. Mamy tu do czynienia z typowymi pracami konserwatorskimi, prowadzonymi przez wyspecjalizowany zespół, prowadzony przez panią Marię Lelek Pietrzak, która przez wiele lat pracowała w Krzeszowie. A więc są one pod jak najlepszym nadzorem i w fachowych rękach. Mamy tu do czynienia z odkryciem, które uatrakcyjni ten obiekt, pokaże prawdę historyczną i kontynuacja tych prac przez następne sezony sprawi, że całe sklepienie odzyska swój dawny blask - mówi Konserwator.

Zakończenie tego etapu prac, planowane jest na jesień obecnego roku.

Artykuł drukowany w nr 36/2019 edycji legnickiej Niedzieli