NIEDZIELA legnicka

legnica

O Święcie Policji w Legnicy i Jeleniej Górze
Policjanci świętowali...
...w Legnicy
Legniccy Policjanci, świętowali 99. rocznicę powstania swojej formacji, 26 lipca 2018 r. Świętowanie rozpoczęli od udziału we Mszy św., w kościele św. Wojciecha.
 
Eucharystii przewodniczył kapelan legnickich Policjantów, a jednocześnie proboszcz tej parafii, ks. kan. Józef Borowski, w koncelebrze z O. Damianem Stachowiczem OFM, przełożonym klasztoru O. Franciszkanów pw. NMP Królowej Zakonu Serafickiego w Legnicy. Policjanci, przybyli na tę uroczystość wraz ze swoim komendantem insp. Leszkiem Zagórskim i jego zastępcą podinsp. Przemysławem Laskowskim.
 
Druga część wydarzenia miała miejsce w południe, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy. Tam, funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej, otrzymali medale i odznaczenia, wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. W uroczystości oprócz kierownictwa dolnośląskiej i legnickiej Policji uczestniczyli również zaproszeni goście. Wśród nich był obecny bp senior Stefan Cichy.
 
- Zawsze jestem dumny ze swoich ludzi, zawsze jestem dumny z ludzi w mundurach, zawsze jestem dumny z ludzi, którzy chcą coś zrobić dobrego na rzecz drugiego człowieka. Dziś być policjantem, oznacza wziąć na siebie bardzo dużą odpowiedzialność, przede wszystkim za to, co dzieje się wokoło, żeby było bezpiecznie, żeby widzieć to, czego inni nie widzą, po prostu być dobrym człowiekiem – mówi Komendant Miejski Policji w Legnicy insp. Leszek Zagórski.
- W Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy, pracuje ponad 330 funkcjonariuszy, w tym ponad 60 kobiet – mówi Oficer prasowy podkom. Iwona Król-Szymajda – Pracują na różnych stanowiskach, w wydziale kryminalnym, prewencji czy ruchu drogowego, co między innymi pozwala na to, że np. uśmiech policjantki potrafi złagodzić trudne sytuacje w wydarzeniach drogowych. Kiedy wychodzimy z interwencją do jakiejś osoby, na nasz widok łagodnieje. To pozwala na szybsze, rzetelne jej załatwianie.
- W ubiegłym roku mieliśmy też kilka nadzwyczajnych zdarzeń, kiedy to np. policjanci uratowali życie mężczyzny wynosząc go z płonącego mieszkania, innym razem uratowali tonącego w bagnistym stawie, czy też ratowali mężczyznę który zasłabł w samochodzie pod szpitalem i tylko oni zatrzymali się i zareagowali na tę sytuację. Za to, otrzymują dziś wyróżnienia – dodaje mł. asp. Jagoda Ekiert z Zespołu Komunikacji.

Ks. Józef Borowski, pytany na czym polega jego praca, odpowiada: - Posługa kapelana, to przede wszystkim towarzyszenie policjantom we wszystkich wymiarach ich życia. To nie tylko towarzyszenie na służbie, ale i w życiu prywatnym w chwilach radosnych i smutnych, jak na przykład wtedy, kiedy w ubiegłym roku musieliśmy stanąć nad grobem policjanta który zginął na służbie. Praca policjanta jest określana mianem służby, to trafne określenie, a wiemy że taka praca ze społeczeństwem jest trudna, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi przestrzeganie prawa.   
 
A czego życzy się policjantom? Bezpiecznej pracy i bezpiecznych powrotów do domu do swoich rodzin – podpowiadają panie ze Służb Prasowych Komendy w Legnicy.
 
 
 i w Jeleniej Górze
Jeleniogórscy Policjanci, swoją uroczystość obchodzili 2 sierpnia, w parafii św. Jadwigi w Miłkowie, w której proboszczem z kolei jest ich kapelan, ks. kan. Zbigniew Kulesza. Tu Mszy św. koncelebrowanej, przewodniczył ks. inf. Józef Strugarek z diecezji świdnickiej.
 
- Dzisiejsze uroczystości, rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia znicza, pod tzw. Dębem Pamięci, znajdującym się w Jeleniej Górze - mówi podinsp. Małgorzata Gorzelak rzecznik prasowy - Kolejnymi częściami obchodzonego święta jest Msza św. i uroczysta Gala, podczas której zostają wyróżnieni funkcjonariusze, będą przyznane awanse, oraz wręczone nagrody. Te wyróżnienia przyznane są prawie 160 osobom.     

Wszystkich uczestników Mszy św., z Komendantem Jeleniogórskiej Policji insp. Zbigniewem Markowskim i jego zastępcami: mł. insp. Michałem Klejnowskim i mł. insp. Bogumiłem Kotowskim na czele, powitał gospodarz parafii ks. Zbigniew Kulesza. Policjanci przygotowali także oprawę liturgiczną i muzyczną. Tą ostatnią, z udziałem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

- Uczestniczymy we Mszy św. ofiarowanej w intencji Policjantów. Może czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak jesteście ważni w każdym społeczeństwie. Prosimy o Boże błogosławieństwo dla was, dla waszych rodzin, o potrzebne łaski, a przede wszystkim o szacunek od tych, dla których porządku i spokojnego życia, jesteście powołani i postawieni po to, aby go strzec - mówił ks. inf. Józef Strugarek.  
 
W Jeleniogórskim Garnizonie Policji, pracuje około 350 funkcjonariuszy, z czego 40 % stanowią kobiety. Garnizon ten charakteryzuje się pewną specyfiką, ponieważ w dużej części jest to teren podgórski i górski, a komisariaty np. W Karpaczu, czy Szklarskiej Porębie, borykają się z dużą ilością turystów więc i zadania policjantów w tych miejscach są bardziej pracochłonne niż w innych.
 
- Zadania które realizują funkcjonariusze i ci sprzed 99 lat i dzisiaj, nie zmieniły się, bo polegają na dbaniu o bezpieczeństwo obywateli. Po 1990 roku, doszła natomiast np. szeroko rozumiana profilaktyka. Policjanci są odtąd częściej widziani czy to w szkołach, czy na terenie świetlic miejskich i wiejskich, wszędzie, gdzie jest tylko potrzeba i możliwość informowania o wszelkich zagrożeniach, związanych np. z ruchem drogowym, bezpieczeństwem osób starszych, dzieci czy  młodzieży - dodaje pani rzecznik.
 
- Polecamy was, waszemu patronowi św. Michałowi, który pierwszy stanął na straży porządku, Bożego porządku. Chcę Wam też życzyć, żebyście kierowali się zawsze dwoma szczególnymi cnotami. Są nimi: sprawiedliwość i miłość. Umiejętność zastosowania tych cnót, to jest wasze zadanie, szczególnie wtedy, kiedy stajecie do rozwiązywania trudnych spraw. Sprawiedliwość bez miłości staje się tyranią, ale sama miłość bez sprawiedliwości, naiwnością. Umiejętne ich stosowanie, staje się błogosławieństwem społeczeństwa i chlubą policjanta. Niech Wam Pan Bóg błogosławi, w tej trudnej służbie którąście wybrali - życzył policjantom ks. Infułat.     
 
Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski


Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama