Nuncjusz Apostolski w Krzeszowie

Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, na zaproszenie biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, uczestniczył w diecezjalnej pielgrzymce Żywego Różańca, która odbyła się 6 października w Krzeszowie.

Nuncjusz przewodniczył Eucharystii, wraz z Biskupem legnickim i biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem, w gronie prawie 100 księży i ponad 4 tys. pielgrzymów.

- Witam Nuncjusza Apostolskiego w tym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Setki lat, króluje Ona w łączności ze wspólnotami które tutaj były, kształtowały się, żyły. A dzisiaj jesteśmy zgromadzeni, czciciele Maryi, Żywego Różańca, Kół Różańcowych, Róż Różańcowych, wszystkich którzy jednoczą się w modlitwie tylekroć: bądź pozdrowiona, Zdrowaś Maryja! Jesteśmy tutaj, by czerpać z tych łask, które za pośrednictwem Maryi, na nas pielgrzymów spływają. Bardzo serdecznie witamy księdza Arcybiskupa, jako przedstawiciela Ojca Świętego, znak jedności Kościoła. Gromadzimy się wokół tajemnicy Jezusa Chrystusa, by ją poznawać jako łaskę. Maryja nam w tym wszystkim przewodzi – mówił biskup legnicki.

Przewodniczący liturgii, abp Pennacchio, w wygłoszonej homilii mówił: - Pragniemy uczcić Królową Różańca Świętego przez liturgię eucharystyczną i refleksję poświęconą modlitwie różańcowej.

Dokonując tej refleksji, nawiązał do określeń modlitwy różańcowej zawartych w niektórych dokumentach Kościoła. Zwrócił uwagę, że: - Różaniec nie jest tylko modlitwą ludzkich warg, to także i przede wszystkim kontemplacją tajemnic naszego zbawienia, dokonanego przez Chrystusa. To synteza Ewangelii niosącej nam zbawienie - mówił.

W wygłoszonym słowie, zawarł także osobisty wątek, wspominając swoje pochodzenie z okolic Pompejów, w których króluje Matka Boża Różańcowa. Przypomniał że to miejsce odwiedzali też papieże, powierzając się opiece i wstawiennictwu Maryi.

- Nie rozstawajcie się z różańcem – apelował Nuncjusz - bo tego pragnie Jezus i Maryja. Dziś w tym krzeszowskim wieczerniku Matka Jezusa prosi, podobnie jak w Pompejach czy Fatimie, byśmy codziennie modlili się na różańcu, tak jak czynił papież Jan Paweł, który codziennie odmawiał wszystkie części różańca.

Nuncjusz przekazał też papieskie błogosławieństwo kustoszowi krzeszowskiego sanktuarium ks. Marianowi Kopce. Złożył też podziękowanie i gratulacje na ręce Biskupa legnickiego, za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Po udzielonym wszystkim obecnym błogosławieństwie, zatrzymał się jeszcze na osobistej modlitwie, przed krzeszowskim obrazem Matki Bożej Łaskawej, który pochodzi z XIII wieku i jest najstarszym obrazem Maryjnym w Polsce.