Niezwykły gość w Krzeszowie

Nasze diecezjalne sanktuarium Maryjne w Krzeszowie, pozostaje miejscem odwiedzin gości z różnych stron świata, o zróżnicowanym statusie społecznym, reprezentujących różne instytucje, stowarzyszenia czy wspólnoty. Tym razem, 12 marca, Krzeszów odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda.

Tego dnia, Prezydent, realizując swoje postanowienie przedwyborcze, że pragnie odwiedzić siedziby wszystkich powiatów w Polsce i spotkać się z mieszkańcami danego regionu, przybył do Kamiennej Góry. Ponieważ Krzeszów leży w pobliżu tego miasta, tym samym mógł spełnić także prośbę ks. kustosza Mariana Kopki, który w sierpniu 2017 r. w Lubinie, odbierał z jego rąk Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
- Podczas przyjmowania tego odznaczenia zaprosiłem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę do Krzeszowa – to zaproszenie zostało przyjęte i możemy dziś witać tak znakomitego gościa w progach opactwa - mówi o tej chwili ks. Marian Kopko.

Prezydent, oraz towarzyszące mu osoby przyjechali do Krzeszowa w godzinach popołudniowych. Najpierw nastąpiło powitanie i spotkanie z Biskupem legnickim, duchowieństwem, parlamentarzystami, władzami oraz przedstawicielami różnych środowisk naszego regionu.

Prezydent wpisał się do Księgi Pamiątkowej i nastąpiła wymiana prezentów okolicznościowych. Wśród nich, m.in.: znalazła się kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, którą przekazał na ręce swego kapelana.

Następnie miały miejsce nawiedziny bazyliki krzeszowskiej. W niej, Prezydent zatrzymał się na modlitwie przed Ikoną Matki Bożej Łaskawej na modlitwie, najpierw osobistej, a później wspólnotowej, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Ksiądz Biskup, udzielił też swego pasterskiego błogosławieństwa.

Prezydent spotkał się także z siostrami Benedyktynkami, gdzie także złożył swój podpis w pamiątkowej księdze, nawiedził Mauzoleum Piastów Śląskich i wysłuchał krótkiego koncertu organowego.
Do osobistej rozmowy z nim, mieli także okazję współpracownicy krzeszowskiego Sanktuarium, którzy na co dzień swoja pracą służą w Obsłudze Pielgrzyma.

Pobyt w Sanktuarium zakończył się nawiedzinami brackiego kościoła św. Józefa, po którym Prezydent odjechał do Kamiennej Góry na spotkanie z mieszkańcami regionu.
Tam, w pierwszych słowach powitania, powiedział czego doświadczył parę chwil wcześniej: - Jestem pod ogromnym wrażeniem wizyty którą przed chwilą odbyłem w Opactwie w Krzeszowie. Proszę Państwa, macie tutaj niesłychaną, wspaniałą Perłę Architektury Europejskiego Baroku. Coś, co jest tak wspaniałym dziełem architektury sakralnej, że powala na kolana, każdego, nawet kogoś, kto się na tym nie zna, ponieważ urok tego miejsca jest niesamowity – mówił Prezydent Duda.

Kustosz sanktuarium, a także jego współpracownicy, mają nadzieję że nie jest to ostatnia wizyta Prezydencka w tym miejscu. Warto też przypomnieć, że Krzeszów jest wpisany na listę Pomników Historii Prezydenta RP.

Więcej o tej wizycie znajdziemy także na stronach: www.legnica.fm i www.opactwo.eu .

Tekst i foto: © Ks. Piotr Nowosielski