Nieszpory ekumeniczne w legnickiej katedrze

W niedzielę 19 stycznia, w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w legnickiej katedrze spotkali się wierni Kościołów siostrzanych.
Na wspólnym nabożeństwie ekumenicznym, któremu przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, modlili się wierni ewangelicy, prawosławni, grekokatolicy i katolicy.
We wspólnej modlitwie o jedność, sprawiedliwość i pokój, uczestniczyli przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, a wśród nich ks. Andrzej Jarosiewicz, delegat biskupa legnickiego ds. ekumenizmu; a także ks. Jerzy Gansel z parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Lubomir Worchacz proboszcz Cerkwi prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego oraz ks. Mirosław Drapała proboszcz parafii Greckokatolickiej. Wraz ze zgromadzonymi w świątyni wiernymi, modlili się klerycy i przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz księża dziekani legnickich dekanatów
- Modlimy się o jedność chrześcijan. Modlimy się modlitwą nieszporów, psalmami, słuchaniem Słowa Bożego i prosimy Boga byśmy wchodzili w tę prawdę najbardziej podstawową dla Kościoła, jaką jest jedność. Jedność według zamysłu i daru Jezusa Chrystusa – mówił w słowie skierowanym do uczestników nabożeństwa Biskup legnicki.
 - W Bogu możliwe jest to, co po ludzku niemożliwe. Możliwa jest jedność. Jedność poza wszelkim interesem, poza wszelkimi kategoriami, w których człowiek zawsze kuszony przez złego ducha, chce potwierdzać swoją inność, czy wyższość, w stosunku do drugiego. Człowiek pozwala sam siebie przeprowadzać przez śmierć. Żeby była jedność z drugim. O to prosimy. To jest najbardziej istotne w całej modlitwie ekumenicznej. Tylko On, Duch Święty, który czerpie z tajemnicy Jezusa Chrystusa, w Nim się urzeczywistnia i spełnia, może być tą jedyną prawdziwą zasadą jedności. O to prosimy, dziękując przedstawicielom Kościołów, którzy na rożne sposoby są w relacji z Kościołem Katolickim. Obyśmy my wszyscy, byli gotowi poddawać się temu Duchowi i przez to byli prowadzeni, jako Ci, którzy stają się jednością – mówił biskup Kiernikowski.
 Na zakończenie swoje słowo wygłosili także przedstawiciele pozostałych Kościołów uczestniczących we wspólnej modlitwie.
 Warto dodać, ze tegorocznym obchodom Tygodnia Modlitw o jedność Chrześcijan, przyświecały słowa z Dziejów Apostolskich: „Życzliwymi bądźmy” (por. Dz 28, 2).

tekst i foto: Monika Łukaszów