Niepełnosprawni u Matki Bożej Łaskawej

- Przybyliśmy do Domu Łaski, by dziękować Bogu za dar wolność Ojczyzny, by podejmować refleksję nad tym, jak bronić wiary, jak żyć wiarą. Polecając się wstawiennictwu Maryi, chcemy uczyć się od Niej życia według logiki Chrystusa – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski do uczestników dorocznej pielgrzymki osób niepełnosprawnych. Do krzeszowskiego sanktuarium maryjnego przybyło blisko 1500 osób niepełnosprawnych ich opiekunów, bliskich i przyjaciół oraz zaproszonych gości. Tegorocznej pielgrzymce zorganizowanej przez legnicką Caritas towarzyszyło hasło: „Z Maryją dziękujemy za Niepodległa”. Spotkanie rozpoczęło się od katechezy wygłoszonej przez ks. Tomasza Filipka, opiekuna duchowego Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. św. o. Pio z Legnicy. Kolejnym punktem spotkania był koncert organowy w wykonaniu duetu organowego „Ad Libitum Organ Duo” stworzonego przez studentów Akademii Muzycznych we Wrocławiu i Poznaniu – Sebastiana Kresali i Tomasza Padoła. Muzycy wykonali kilka znanych utworów na 4 ręce i 4 nogi na unikatowym instrumencie Michaela Englera. Wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej pod dyrekcją Marka Garncarza. W południe Mszy św. w bazylice przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Obecny był również bp Marek Mendyk, wieloletni duszpasterz osób niepełnosprawnych, księża z legnickiej Caritas oraz księża pracujący z osobami niepełnosprawnymi oraz pracujący w okolicznych parafiach. Po Eucharystii, zgodnie z tradycją  tych pielgrzymek, Biskup legnicki wręczył sześć tytułów Honorowy Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych, przyznawanych przez duszpasterstwo osób niepełnosprawnych instytucjom i osobom indywidualnym, które w znaczący sposób działają na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi. Tegoroczna pielgrzymka zakończyła się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Więcj wkrótce w wydaniu papierowym Niedzieli legnickiej