Narzędzia Męki Pańskiej (1)

W okresie Wielkiego Postu, szczególnie rozważamy Mękę Pańską i cierpienie naszego Zbawiciela. Pomocą są nabożeństwa wielkopostne, takie jak Droga Krzyżowa czy też Gorzkie Żale. Są też nabożeństwa i rozważania poświęcone kultowi Ran Chrystusa, np.: Modlitwa na cześć 5 ran Pańskich; Koronka do Najświętszych Ran Pana Jezusa, Pozdrowienie Ran Chrystusowych i in. Rany te zadali Zbawicielowi ludzie swymi wymyślnymi narzędziami.

Dziś prezentujemy jedno z nich, to tzw. bicz rzymski (łac. flagrum).

Taki bicz, posiadał dwa lub trzy rzemienie osadzone w jednej rękojeści, z twardym zakończeniem, takim jak ołów, żeliwo, kości lub krzemienie. Najczęściej zakończony był dwoma kamiennymi lub ołowianymi kulkami. To skutkowało zadaniem jednokrotnie 3 podwójnych ran, o kształcie wydłużonej cyfry „8”. Początkowo obciążone rzemienie przecinały tylko skórę. Potem, rozcinały ciało głębiej, sięgając tkanek podskórnych i wywołując pierwsze sączenie się krwi z naczyń włosowatych i żył skóry. Ostatecznie, kontynuowane uderzenia, doprowadzały do tryskającego krwawienia z naczyń tętniczych.
Włoski badacz Całunu Turyńskiego, Giulio Ricci, zidentyfikował na Całunie 96 takich uderzeń. Owe uderzenia biczem, daje się nawet dokładnie określić, że były one następujące:
- 50 potrójnie podwójnych
- 9 potrójnie pojedynczych
- 18 podwójnie pojedynczych
- 19 pojedynczych
W sumie zostały po tych uderzeniach 232 rany…
Z tych odczytów ran, możemy wywnioskować, że do biczowania Zbawiciela użyto 4 biczów: pierwszy – z potrójnym rzemieniem i dwoma parami kulek; drugi – z potrójnym rzemieniem zakończonym jedną kulką; trzeci – z podwójnym rzemieniem zakończonym kulką i czwarty bicz z pojedynczym rzemieniem również z twardym zakończeniem.
Na załączonych zdjęciach, pokazano rekonstrukcję takiego bicza.
Wydaje się, że scenę biczowania wraz z jej skutkami, najrealniej odtworzono w filmie „Pasja”.

'Poddałem grzbiet mój bijącym' (Iz 50,6).
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!

Oprac. i foto: © Ks. Piotr Nowosielski