Mundur śp. ks. Krzysztofa Bojko trafił do chojnowskiej szkoły

We wtorek 20 lutego w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie odbyła się niezwykła uroczystość. Rodzice i brat zmarłego 5 lat temu ks. Krzysztofa Bojko, katechety, harcmistrza i proboszcza w parafii Biała, przekazali szkole mundur i krzyż – rodzinne pamiątki po zmarłym księdzu. W uroczystości wzięli udział uczniowie szkoły, nauczyciele, parafianie z Białej. Obecni byli także przedstawiciele władz powiatu legnickiego i Ziemi chojnowskiej, przyjaciele i oczywiście harcerze, którym ks. Krzysztof poświęcił wiele lat życia oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego. Scenariusz do tej uroczystości został przygotowany w oparciu o kazanie ks. Krzysztofa, jakie wygłosił po śmierci Jana Pawła II, a także fragmenty jego wspomnień i wierszy. Podkreślono w nim miłość do Kościoła i Ojca Świętego, miłość do Kresów, z których wywodzi się jego rodzina oraz do harcerstwa, któremu służył do końca swojego życia. Podczas spotkania nie zabrakło pieśni harcerskich oraz świadectw ludzi, w życiu których ks. Bojko pozostawił trwały ślad.

Ks. Krzysztof Jerzy Bojko ur. 27 stycznia 1963 roku we Wrocławiu, zm. 10 listopada 2013 r. w Jeleniej Górze. Pochowany w rodzinnym Wrocławiu. Harcmistrz, działacz środowisk harcerskich i kresowych, autor prac o historii polskiego ruchu harcerskiego.

Święcenia prezbiteratu przyjął 21 maja 1988 r. we Wrocławiu. Pracował jako wikariusz w parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, w parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, w parafii św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy. Od 2001 roku pracował jako proboszcz w parafii Przemienienia Pańskiego w Białej.

Obok pracy ze środowiskiem harcerskim, rozwinął współpracę ze środowiskiem Kresowian i Sybiraków. Dążąc do popularyzacji kultury i historii Kresów II Rzeczypospolitej, zakładał organizacje kresowe, organizując dla nich coroczne spotkania, m.in. Wrześniowe Kresowiana.

Za swoją działalność społeczną na rzecz Kresów i krzewienia kultury kresowian ks. Krzysztof Bojko został odznaczony w 2009 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Ponadto Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przyznał mu odznaczenie Krzyż Honorowy ZHR „Semper Fidelis”, a Biskup Polowy Wojska Polskiego uhonorował go medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica oraz w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej