Msza św. za biskupa Jubilata

Legnicka parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski, była 31 stycznia 2019 r., miejscem dziękczynnej modlitwy z okazji 10. lecia święceń biskupich, legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka. Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a homilię wygłosił biskup senior Stefan Cichy.

Uroczystość odbyła się bez udziału Jubilata, który wraz z delegacją młodzieży i księży z diecezji, uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, lecz w drodze powrotnej do Polski, stanęło na drodze 17. godzinne opóźnienie samolotu.

Zaistniałą sytuację, wyjaśnił przybyłym na uroczystość Biskup legnicki, prosząc o modlitwę w jego intencji, i szczęśliwy powrót do Legnicy.

- Jednocześnie, składamy mu życzenia, aby to co jest jego zawołaniem: In Verbo Tuo, Domine – Na Twoje Słowo, Panie, spełniało się w jego życiu. By było dobrem dla wszystkich, wobec których pełnił i pełni swoją posługę pasterską. Dziękujemy też za to, co czynił i czyni w naszej diecezji i w gremiach ogólnopolskich w imieniu Episkopatu Polski. Życzymy by miał światło i odwagę „zarzucać sieci, na Słowo Pana”, by spełniło się to, co jest w zamysłach Pana – mówił bp Zbigniew Kiernikowski.

We Mszy św. koncelebrowanej w gronie ponad 100 prezbiterów, w tym księży z jego rocznika święceń, uczestniczyli także przełożeni i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, pracownicy Kurii, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, różnych grup i stowarzyszeń, władz, delegacje szkół, osób niepełnosprawnych, katechetów i in.

Homilię wygłosił biskup senior Stefan Cichy, który był przed dziesięciu laty głównym konsekratorem bpa Mendyka, wraz z współkonsekratorami: abp. Marianem Gołębiewskim – ówczesnym metropolitą wrocławskim i bp. Stefanem Regmuntem, ówczesnym biskupem zielonógrsko-gorzowskim. Jak sam przyznał, była to jedyna uroczystość, kiedy był głównym konsekratorem.

- Każdy jubileusz zawiera w sobie pewne elementy. Najpierw wspominamy wydarzenie z przeszłości, następnie wyrażamy radość z tego co się stało składając Bogu dziękczynienie, a potem składamy życzenia. Także i my dziś to czynimy – mówił bp Stefan Cichy.

Przypomniał że bp Marek, był święcony w legnickiej katedrze i były to pierwsze święcenia w murach tej świątyni. Przypomniał, że bp Mendyk pełni kilka funkcji w Episkopacie, ale już w diecezji stał się inicjatorem wielu wydarzeń. Należą do nich m.in.: coroczne rekolekcje „Lectio Divina”, dni skupienia dla pracowników kurialnych, peregrynacja obrazu św. Józefa po zakończonym I Synodzie diecezjalnym, podjął opiekę nad diecezjalnym duszpasterstwem osób niepełnosprawnych czy też Diecezjalną Młodzieżową Orkiestrą, cały czas pełniąc swe codzienne obowiązki, jako biskup pomocniczy.

- Biskup Marek, za wzorem patrona dnia, św. Jana Bosco, na słowo Pana idzie ze słowem Pana do różnych grup młodzieży, dzieci i osób dorosłych pokazując i zachęcając jak na co dzień Słowem Bożym żyć. Cieszymy się z wszelkiego dobra, które dzięki niemu, staje się udziałem wielu ludzi i nas samych. Możemy powiedzieć, że kończy swe 10. lecie posługi biskupiej udziałem w Światowych Dniach Młodzieży, ale wiemy też, że zaraz wyrusza z katechetami z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Życzymy mu, aby na nowo tam, wsłuchiwał się w słowo Pana, życzymy by Pan błogosławił dalszym jego działaniom, by obdarzał dobrym zdrowiem, życzliwymi ludźmi, dobrymi współpracownikami, by dzięki temu wzrastała Chwała Boża – mówił bp Stefan Cichy.

Sam Jubilat, będący w drodze powrotnej, poprzez swego sekretarza, ks. dr Jarosława Kowalczyka, przekazał słowa podziękowań.

Bp Marek Mendyk, został ogłoszony biskupem 24 grudnia 2008 r. Papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku w liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, w katedrze w legnickiej. Jego dewiza biskupia to: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie).

Aktualnie pełnione funkcje w Episkopacie to: Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego; Członek Komisji Duszpasterstwa; Członek (z wyboru) Rady Stałej; Asystent Rady Szkół Katolickich; Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży; Członek Rady Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”.