Modlitwa za śp. ks. Adaszka w Zgorzelcu

W przededniu, przypadającej 13 października 2018 r. dziesiątej rocznicy śmierci śp. ks. prał. Marka Adaszka, długoletniego Ojca Duchownego Seminarium, modlono się za niego w jego rodzinnym mieście Zgorzelcu.

Mszy św. w kościele w parafii św. Bonifacego, z której pochodził ks. Adaszek, przewodniczył ks dr Piotr Kot, rektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, w gronie przybyłych księży.

Wszystkich obecnych na liturgii: kapłanów, Rodzinę, przyjaciół zmarłego, parafian, kleryków Seminarium, siostry zakonne powitał proboszcz parafii ks. Maciej Wesołowski.

- Dokładnie jutro, 13 października, przypada X rocznica śmierci ks. Marka Adaszka, pochodzącego z tej parafii. Potem, 16 października 2008 roku, w Legnicy miał miejsce uroczysty pogrzeb. 4 lata temu, zgodnie z życzeniem Rodziny, miała miejsce ekshumacja i obecnie jego grób jest umiejscowiony na tutejszym cmentarzu. Dziś, zanosimy modlitwę dziękując Panu Bogu za osobę ks. Adaszka i prosząc aby Pan Bóg szeroko otworzył dla niego bramy swojego Królestwa – mówił ks. Proboszcz.

Z kolei ks. Rektor, zachęcając do udziału w modlitwie mówił: - Gromadzimy się, aby modlić się do Boga o łaskę miłosierdzia i życia wiecznego, dla śp. ks. Marka Adaszka, który był dla nas ojcem w wierze. Celebrujemy misterium paschalne Pana, czynimy to w znakach, w które o. Marek nas wprowadzał, uczył nas je rozpoznawać, czytać i przeżywać.

Homilię wygłosił ks dr Leopold Rzodkiewicz, obecnie wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów. Wybrzmiał w niej osobisty wątek wspomnieniowy, gdyż on także pochodzi z tej parafii i znał ks. Marka od swych najmłodszych lat. Zatrzymując się nad odczytanym tego dnia Słowem Bożym, zwrócił uwagę, że Jezus przypomina nam, że nie wystarczy tylko walczyć ze swymi grzechami i słabościami, ale trzeba też, to na nowo uporządkowane miejsce w swoim sercu i życiu zapełnić. Powinno się jak najczęściej przyzywać Ducha świętego, aby na nowo wypełnił nasze serca. Nawiązując do osoby Zmarłego, przypomniał że z Seminarium znany jest jako ten, który pełnił funkcję Ojca Duchownego, pomagającego w formacji kandydatów do kapłaństwa. - I tak chcemy go wspominać, jako tego który był wychowawcą, który wskazywał nam drogę. Za to chcemy Panu Bogu dziękować, a także prosić o. Marka, jeśli już Pan Bóg na to pozwolił, by wstawiał się przed Nim za nami, za tymi wszystkimi którzy o nim pamiętają, którzy jeszcze są w drodze i chcą razem z nim, być u Boga Ojca.

Modlitwę w świątyni, poprzedziła wizyta przybyłych Księży, Przełożonych i kleryków Seminarium na zgorzeleckim cmentarzu i modlitwa przy grobie o. Adaszka.

Zapowiedziane zostało także w parafii spotkanie wspomnieniowe, szczególnie dla wszystkich oazowiczów, dla których ks. Adaszek był Moderatorem w ramach Ruchu Światło-Życie. Odbędzie się ono w parafii św. Bonifacego, w poniedziałek 15 X, o godz. 19.00.

Natomiast sobota 13 października 2018 r., została ogłoszona dniem obchodów wspomnieniowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski oraz archiwum WSD w Legnicy