Margaretki z modlitwą u św. Jacka

Sobota 18 maja 2019 r, była dniem Diecezjalnego Spotkania Apostolatu Margaretka w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Modlitwie przybyłych pielgrzymów, przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk. W koncelebrowanej Mszy sw. Uczestniczyli także ks. Antoni Pławecki i ks. Ryszard Trzósło dziekan dekanatu Bogatynia.

Wszystkich przybyłych, powitał ks. Antoni Pławecki, opiekun Apostolstwa w diecezji legnickiej. Przypomniał, że spotkania takie odbywają się co kwartał, w każdą trzecią sobotę miesiąca, a obecne, odbywa się z udziałem księdza Biskupa.

- W maju, to spotkanie ma charakter ogólnodiecezjalny, dlatego dziś przybywa trochę więcej grup pielgrzymkowych i jest wśród nas ks. biskup Marek, za którego obecność dziękujemy. Kiedyś bp Józef Zawitkowski, napisał o tej wspólnocie: „Wy podtrzymujecie nasze ręce w modlitwie i w pracy”. Dlatego dziękujemy za te osoby, które mają taką świadomość, że za kapłanów trzeba się modlić, żeby byli świętymi, by nie byli byle jakimi. Dzisiaj też, wspominamy 99 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Chcemy się modlić, żebyśmy w naszych sercach, również nosili pragnienie świętości, które on nosił całe życie – mówił ks. Antoni.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Marek Mendyk, a Eucharystia była przygotowana z udziałem przedstawicieli Apostolatu.

- Pragnę podziękować za waszą stałą modlitwę za kapłanów. Bardzo jest nam potrzebna wasza modlitwa. I wiedzcie, że kiedy w różnych momentach udaje nam się zachować cierpliwość, miłość, szacunek, jeśli wobec tego rozkrzyczanego, rozpolitykowanego świata, potrafimy zachować dystans, to tylko dlatego, że się za nas modlicie. I za to bardzo wam dziękujemy. Pragnę też podziękować ks. Antoniemu za troskę o Margaretki w całej diecezji. Bardzo dziękuję kapłanom.

Chciałbym wam życzyć i poprosić, żeby inni patrząc na was, widzieli w was Jezusa, to niezwykłe światło, jakim jest Zmartwychwstały Pan. Bądźcie światłem dla innych, uśmiechajcie się do innych i pokazujcie że w tym świecie jest więcej dobra, więcej piękna i więcej harmonii.

Druga część spotkania, odbyła się w salach Domu Parafialnego.

Istotą Apostolatu Margaretka, jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów. Jako logo ruchu wybrano margaretkę - czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.

Następne spotkanie w Legnicy zaplanowano na 17 sierpnia o godz. 12.00.