Majowe święto strażaków

Podobnie jak Strażacy w całym kraju, również i strażacy rejonu legnickiego uczcili swojego patrona św. Floriana. Wspólne świętowanie zainaugurowała uroczysta Msza św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim os. Piekary. Eucharystii w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Mateusz Gacek.
Do wspólnego świętowania legniccy Strażacy zaprosili kolegów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z naszego regionu oraz emerytów i rencistów pożarnictwa, ich rodziny i przyjaciół.  Z zaproszenia skorzystali strażacy m.in. z jednostki OSP w Raczkowej, Krotoszyce, Rzeszotary i Kunice.  W homilii ks. Gacek nawiązując do osoby św. Floriana mówił o niebezpiecznej i wymagającej wielkiego poświęcenia pracy strażaka. Zachęcał także zebranych do ciągłego wspierania i pomagania strażakom, którzy w każdej podjętej akcji narażają swoje życie dla ratowania innych. Ich praca i poświęcenie jest dla nas bardzo ważna i jakże potrzebna.  Pamiętajmy o nich, na co dzień, aby ich wspierać w tych niełatwych zadaniach, jakie podejmują bezinteresownie – mówił ks. Gacek.  Na zakończenie Mszy św. odczytano nazwiska zmarłych członków straży Pożarnej, a także odmówiono modlitwę Strażaka.
Mszę św. poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych i zmarłych strażaków ziemi legnickiej w Katedrze legnickiej.
Z okazji obchodzonego wspomnienia św. Floriana, przekazujemy wszystkim Strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz Druhom Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej w naszym regionie serdeczne podziękowania za ofiarność i trud ponoszony podczas wypełnianiu swoich obowiązków oraz za poświęcenie w ochronę zdrowia, życia i mienia mieszkańców naszego regionu.
Tekst i foto: Monika Łukaszów

(Artykuł w wersji gazetowej, w Niedzieli nr 20/2018)