NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Lubińskie warsztaty o wychowaniu

Dwie sesje warsztatowe w ciągu jednej, intensywnej soboty to finał pracowitego półrocza w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie. 9 czerwca placówka ta zaprosiliśmy w gościnne progi Szkoły Podstawowej nr 10 w Lubinie rodziców na zajęcia z wychowania.
 
Dwie sesje dotyczyły komunikacji w rodzinie. Pierwsza z nich nosiła tytuł: „Bunt malucha” i była skierowana do rodziców dzieci w wieku 2-5 lat, którzy często są bezradni wobec pierwszych przejawów buntu u swoich dzieci. Zadaniem tych warsztatów było m.in. dostarczenie rodzicom wiedzy na temat etapów rozwoju dziecka, by mogli przewidzieć pewne zachowania swoich pociech. Głównym jednak celem było wypracowanie sposobów właściwego reagowania w trudnych sytuacjach oraz wcześniejszego zapobiegania im. Rodzice zapoznali się z teorią rozwoju moralnego dziecka wg Kohlberga, poznali podstawy komunikacji otwartej. Poruszano także zagadnienia dotyczące stanów lękowych u dzieci. Najważniejszą częścią warsztatów była jednak praca z konkretnymi sytuacjami wziętymi wprost z życia, co umożliwiało uczestnikom przećwiczenie nowo zdobytych umiejętności.
 
Podobnie było w przypadku drugiej sesji warsztatowej, również dotyczącej buntu, pod tytułem: „Zbuntowany nastolatek”. Tu także nie zabrakło niezbędnej teorii, ale i praktyki, analizy konkretnych sytuacji. Pojawiły się także informacje o stanach lękowych u młodzieży.  Uczestnicy obu sesji byli bardzo zadowoleni z zajęć, choć nie ukrywali, że czasem trudno było im przyjąć niektóre elementy warsztatów. Nie jest łatwo spojrzeć na wychowanie, jako na pracę, którą rodzic przede wszystkim musi wykonać nad samym sobą.  
 
Działanie Poradni od jej powstania w 2015 roku do dziś jest możliwe dzięki finansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Lubin, zaś w bieżącym roku Poradnia otrzymała również darowiznę z Fundacji KGHM Polska Miedź, z której zostały sfinansowane m. in. opisywane warsztaty oraz niektóre spotkania indywidualne ze specjalistami.
 
ASz
 

logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl