Łomnica pożegnała swojego zmarłego byłego proboszcza

W parafii w Łomnicy, 18 czerwca 2018 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jana Haftarczyka, który zmarł 4 czerwca br. we Wrocławiu. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, w gronie ponad 30 prezbiterów, a także z udziałem sióstr zakonnych, mieszkańców parafii, strażaków, oraz przybyłych gości.

- Gromadzimy się przy ołtarzu Chrystusowym i przy trumnie śp. ks. kan. Jana Haftarczyka, aby dziękować Panu Bogu za ponad 80 lat jego życia, za 55 lat służby kapłańskiej. Chcemy dziękować za jego działalność w wielu parafiach, zwłaszcza w tej parafii, w której był proboszczem w latach 1994-2012, a potem służył tej wspólnocie także jako emeryt. Prośmy by Pan, jego kapłańską służbę, nagrodził radością życia wiecznego.

W wygłoszonej homilii, ksiądz Biskup posłużył się porównaniem życia człowieka do wędrówki drogą. Stwierdził, że zmarły ks. Kanonik również przeszedł taką drogę swojego życia. Mało tego, zmarł udawszy się w drogę do Wrocławia, na pogrzeb kolegi ze swego rocznika święceń, ks. inf. Adama Drwięgi, ale już w jego pogrzebie nie uczestniczył, bo zakończył swoje życie.

Przypomniawszy jego kapłańską posługę, którą podjął po swych święceniach, które miały miejsce 23 czerwca 1963 roku, stwierdził: - Dziękujemy dziś za jego kapłańską drogę i prosimy, aby Pan Bóg jego służbę, wynagrodził radością życia wiecznego. Ale myśląc o jego kapłańskiej drodze, trzeba nam też pamiętać o naszej drodze. Zaczęła się ona dla każdego w dniu urodzin. Ale dla każdego chrześcijanina, ważniejszą jest data jego chrztu, dlatego możemy powiedzieć że naszą chrześcijańską drogę życia, zaczęliśmy w dniu narodzin z wody i Ducha Świętego. Na tej drodze przyjmujemy sakramenty święte i inne Boże dary, które pomagają nam iść właściwą drogą życiową. Dlatego, trzeba nam wpatrywać się w Chrystusa Pana, który powiedział o sobie że jest „drogą i Prawdą i Życiem”, żeby Jego drogą w naszym życiu postępować.

Ksiądz Biskup zaapelował także, aby swoją modlitwę ofiarować nie tylko za zmarłego Kapłana, czy też za siebie, ale także o nowe powołania kapłańskie.

Proboszcz parafii ks. kan. Mariusz Witczak, podziękował wszystkim uczestnikom pogrzebu, a szczególnie tym wszystkim, którzy przez cały okres, od chwili informacji o nagłej śmierci ks. Kanonika do dnia pogrzebu, trwali na codziennej modlitwie w jego intencji.

Śp. ks. kan. Jan Haftarczyk, został pochowany przy kościele parafialnym w Łomnicy.