Legnicka parafia w rękach Franciszkanów

Z dniem 26 sierpnia br. legnicka parafię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na os. Sienkiewicza opieką duszpasterską objęli Ojcowie Franciszkanie OFM. To ich pierwsza parafia na terenie Legnicy. Dotychczas prowadzili Klasztor przy ul. Rataja w Legnicy i służyli pomocą duszpasterską w okolicznych parafiach.
Nowym proboszczem został mianowany o. Tomasz Skibiński. Wraz z nim do parafii zostali skierowani o. Paweł oraz o. Damian.
Warto dodać, że Ojcowie Franciszkanie Zakonu Braci Mniejszych na terenie Diecezji Legnickiej pracują jeszcze w parafii św. Jadwigi w Złotoryi.
Dotychczas pracujący w tej parafii kapłani diecezjalni: ks. Dariusz Pudełko oraz ks. Kamil Bulanda, dekretem Biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego zostali skierowani do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie.
Warto przypomnieć, iż parafia MB Częstochowskiej na tzw. Przybkowie, powstała dzięki staraniom ks. Tadeusza Łączyńskiego, z wydzielonego terytorium parafii św. Ap Piotra i Pawła. Na mocy dekretu Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej z dn. 27.09.1985 r. uzyskała status Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego. Natomiast z  dniem 03.05.1988 r. erygowano rzymskokatolicką parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy, a pierwszym jej proboszczem mianowano ks. Jana Gacka. Parafia składa się z części miejskiej i wiejskiej. Tę pierwszą stanowi budujący się kościół na Przybkowie, oraz kościół pw. Św. Bartłomieja w niewielkiej podlegnickiej miejscowości Nowa Wieś Legnicka.
tekst i foto: Monika Łukaszów