Kurialny dzień skupienia

Tradycyjnie, w pierwszy dzień po Uroczystości Zesłania Ducha Św., kiedy obchodzimy Święto Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła, duchowieństwo i pracownicy instytucji diecezjalnych, mają swój wyjazdowy dzień skupienia. Tym razem, 10 czerwca, wraz z biskupem legnickim Zbigniewem Kiernikowskim, nawiedzili Górę św. Anny w diecezji Opolskiej.

W sanktuarium, Mszy św. przewodniczył Biskup legnicki, zwracając m.in. uwagę na to, że uczestnicy przybyli w Święto Matki Kościoła, do Matki Matki Zbawiciela. Ta gra słów, była okazją do refleksji nt. Synostwa Bożego. Pielgrzymi z Legnicy, wysłuchali też historii sanktuarium, opowiedzianej przez przedstawiciela gospodarzy miejsca, franciszkanina br. Sebastiana Koźlika OFM. Ucałowali także relikwie św. Anny.

Sanktuarium poświęcone Matce Matki Bożej, znajduje się na najwyższym wzniesieniu Masywu Chełmskiego – Górze Świętej Anny (406 m npm) i jest bardzo dobrze widoczne z autostrady A4 Wrocław-Kraków. Tworzy je zabytkowy zespół klasztorno-kalwaryjski z bazyliką, w której punktem centralnym jest łaskami słynąca figura św. Anny Samotrzeciej. W kronikach klasztornych nie ma dokładnych przekazów na temat pochodzenia tej figury. Stąd też na temat jej historii, pojawiają się opowieści przeplatające się z legendami, Jedno z podań mówi o księciu hiszpańskim, wracającym wołami z wyprawy wojennej. "Kiedy woły zatrzymały się na szczycie Góry i nie chciały pójść dalej, książę odczytał to jako znak Boży. Wybudował w tym miejscu kościół, umieszczając w nim figurę św. Anny, którą rzekomo wiózł wśród łupów wojennych..."

Historycy datują powstanie figury na II poł. XV wieku. Figura św. Anny wyrzeźbiona jest z jednego kawałka lipowego drewna ma ok. 66 cm wysokości z podstawą. Przedstawia trzy postacie. Pośrodku stoi starsza niewiasta - św. Anna, która trzyma na swoich ramionach dwoje dzieci: na lewym ramieniu swoją Córkę - Najświętszą Maryję Pannę oraz na prawym ramieniu swojego Wnuka - Pana Jezusa. W górnych partiach figury, na wezgłowiu św. Anny widać wyraźnie ślady zamknięcia otworu, w którym (wg przekazu z 1516 r.) mają być przechowywane relikwie św. Anny.

Kalwaria, obejmująca dziś, 26 kaplic Męki Pańskiej i 6 kaplic maryjnych, powstała w XVIII w. i też jak klasztor przechodziła burzliwe dzieje, związane z wydarzeniami historycznymi na przestrzeni wieków.

W 1983 r. z wizytą apostolską przybył tu także św. Jan Paweł II.

W pobliżu sanktuarium znajduje się również Muzeum Powstań Śląskich, Pomnik Czynu Powstańczego, skalny Amfiteatr, oraz Rezerwat Geologiczny.