"Królowa Pokoju" w Jaworze

Parafia Bożego Miłosierdzia w Jaworze, była kolejną w diecezji legnickiej, na drodze peregrynacji Monstrancji Adoracyjnej z Medjugorie, noszącej nazwę „Królowej Pokoju”.

Monstrancja na terenie naszej diecezji przebywa w styczniu br. Jej wędrówka rozpoczęła się od sanktuarium św. Jacka w Legnicy (7-12 stycznia 2020), Karpacza (17-18 stycznia) aby przybyć do Jawora, aby również tutaj, w dniach 18-21 stycznia, zgromadzić wokół siebie modlących się o pokój.

- Po raz pierwszy widziałam tą monstrancję w Medjugorie, stąd też bardzo się zdziwiłam że możemy ja aktualnie gościć u siebie w parafii – mówi parafianka Wanda Jabłońska. - Ta monstrancja wyróżnia się tym, że jest to przedstawienie figury Matyi, która w swoim sercu skrywa Jezusa. Ta która wszystko „rozważała i zachowywała w swoim sercu” objawia nam Jego i Go wskazuje. Dziś jest ogromna potrzeba modlitwy o pokój, dlatego też chętnie włączamy się w to dzieło modlitwy, które zaproponowało Stowarzyszenie Modlitwy o Pokój.

Również proboszcz parafii, ks. Tomasz Czernik, stwierdza że obecność monstrancji zachęca do modlitwy o pokój w życiu człowieka, w Ojczyźnie i na świecie.

- Mówi się że pokój i wojna idą przez ludzkie serce, dlatego ta adoracja Najśw. Sakramentu ma takie wielkie znaczenie, gdyż prowadzi do pokoju. Jesteśmy 25 parafią którą monstrancja odwiedza w Polsce. W czasie pobytu monstrancji, trwa u nas Jerycho Różańcowe. Zachęcałem także parafian aby modlili się o pokój dla siebie, bo mamy pokój czynić – jak mówi nam jedno z błogosławieństw: Błogosławieni którzy czynią, wprowadzają pokój (Mt 5). Jako chrześcijanie mamy być zaczynem pokoju, ale najpierw sami musimy go otrzymać i doświadczyć – mówi ks. Tomasz.

Po odwiedzinach w Jaworze, na trasie peregrynacji znajdują się w naszej diecezji: sanktuarium w Krzeszowie (21-23 stycznia) oraz parafia św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu (24-25 stycznia).

Wędrująca po parafiach monstrancja została wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego. Do jej wykonania użytych zostało dwanaście meteorytów. Ich nieziemskie pochodzenie symbolizuje wieniec z „gwiazd dwunastu”.

Monstrancja ma swym wyglądem i konstrukcją nawiązywać do nadprzyrodzonego wizerunku Maryi, która w swym sercu nosi Chrystusa, swojego syna.

Swoją symbolikę mają również barwy kamieni, których użyto do powstania Monstrancji np.: kolor biały – określa czystość i wieczną chwałę, żółty – majestat i chwałę Boga, zielony – dziewictwo i nadzieję, błękit – wierność, nieskazitelność, bezpośrednie obcowanie z Bogiem.

Niech intencja modlitwy o pokój, będzie bliska także naszemu sercu.