Koncert ku czci bohaterów

W Bolesławcu i w Zgorzelcu, miało miejsce szczególne wydarzenie artystyczne, jakim był koncert zatytułowany: Wrzesień 1939. Czas wojny – czas honoru. Poświęcony on został wydarzeniom mającym miejsce w Polsce w pierwszym miesiącu II wojny światowej.

Przypomniano miejsca, które jako pierwsze zostały dotknięte jej skutkami: Tczew, Wieluń, Westerplatte, Poczta Gdańska, Jordanów, Mława… To także czas i miejsca, kiedy naziści zaczęli eksterminować Polaków. Pierwsze ofiary wśród ludności cywilnej zanotowano w Częstochowie, Sieradzu, Bydgoszczy…

Podczas koncertu, przytaczana przez narratora historia kolejnych dni wrześniowych w Polsce 1939 r., przeplatała się z muzyką i utworami nawiązującymi rodzajowo do prezentowanych wydarzeń.

Koncerty, nad którymi patronat honorowy objęli: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, Marzena Machałek wiceminister Edukacji Narodowej i Piotr Roman prezydent Bolesławca, odbyły się w naszej diecezji 14 września w Bazylice w Bolesławcu, a 17 września 2019 r. w kościele św. Jadwigi w Zgorzelcu.