Kominiarze w Św. Trójcy w Legnicy

W dniu Św. Floriana (4 V2020 r.), w legnickiej parafii Św. Trójcy, odprawiona została Msza św. w intencji kominiarzy, zrzeszonych w legnickim Oddziale Spółdzielni Pracy Usług Kominiarskich „Florian”.

To już wieloletnia tradycja, że legniccy kominiarze, obrali ten kościół na obchody dnia swojego Świętego Patrona. Zazwyczaj przybywali ze swoimi rodzinami, w bieżącym roku ta reprezentacja była mniejsza, ze względu na panujące jeszcze obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne.

- Kominiarz zawsze kojarzy się z radością. Nie wiem skąd ta tradycja się wzięła w naszej Ojczyźnie, że widok kominiarza zawsze przynosił radość – mówił podczas uroczystości proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Tracz, przewodnicząc Mszy św.

- Pamiętam to z lat dziecięcych, szkolnych, z życia z rodzicami, kiedy mówiło się: - idzie pan kominiarz, będzie udany dzień. To skojarzenie jest bardzo pozytywne i świadczy o Waszej służbie – nie tylko pracy, ale i służbie - wszystkim nam, żebyśmy czuli się bezpiecznie. Bo to przecież od waszej decyzji zależy, czy dany dom, obiekt, będzie mógł bezpiecznie służyć, rodzinie, społeczeństwu, ludziom. Wasza decyzja jest wiążąca, bo wydajecie ją o ludzkim życiu. Dlatego odpowiedzialność za drugiego człowieka, jest w waszych rękach ogromna. Tak jak to czynił św. Florian, czuł się odpowiedzialny za wszystkich, których powierzono jego pieczy. Jak mówi tradycja, był bardzo odważnym człowiekiem, potrafił ludzi wynosić z płonących miejsc. Został przez to patronem tych wszystkich, którzy zmagają się i mają do czynienia z ogniem

Dziś pragniemy wam wszystkim podziękować i tu w Legnicy i w okolicach, że nie boicie się , że stajecie na wysokości zadania. Co jest ważne, że waszą służbę przynosicie tu, do Boga. Tutaj dziś dziękujecie, tu przepraszacie i tu prosicie o błogosławieństwo. Nie ma ważniejszego miejsca niż Eucharystia w kościele, kiedy spotykamy się z żywym i prawdziwym Bogiem, który was umacnia, daje odwagę, dyscyplinę, to wszystko co jest wam potrzebne, abyście jak najlepiej służyli nam wszystkim. Prośmy Boga, aby wasza służba upływała w jak najspokojniejszych, godnych warunkach abyście zawsze mogli służyć tym, którzy waszej pomocy potrzebują – życzył kominiarzom ks. Tracz.

Usługi kominiarskie ciągle są aktualne i potrzebne. Kominiarze także idą z postępem i korzystają z nowoczesnych narzędzi. Chociaż czasem spotykając ich na ulicach, w dalszym ciągu widzimy ich z gracą naramienną i kulą kominiarską umocowaną wraz ze szczotkami wycierowymi do liny, to w ich torbach roboczych już są także cyfrowe kamery kominowe, mierniki stężenia dwutlenku węgla, czadu czy też anemometry służące do pomiaru prędkości przepływu powietrza lub spalin w przewodach kominowych.

My również dołączamy się do życzeń, dziękując im za dotychczasową pracę.