Klerycy III roku otrzymali sutanny

– Sutanna to zewnętrzny znak oddania się Chrystusowi, to znak gotowości bycia z Jezusem – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas uroczystości obłóczyn kleryków trzeciego roku legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP od wielu lat jest dniem, w którym klerycy trzeciego roku studiów otrzymują strój duchowny. Tradycyjne obłóczyny miały miejsce w legnickiej Katedrze podczas Mszy św., w której uczestniczyli klerycy, przełożeni seminaryjni, księża z parafii, z których pochodzą alumni oraz rodzice, krewni przyjaciele.

– Sutanna to ważny znak na drodze ku kapłaństwu – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot. – To szczególny znak przynależności do Chrystusa. Natomiast biała komża, którą nakłada biskup nawiązuje do szaty chrzcielnej, jest znakiem nowego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga i odkupionego mocą ofiary Chrystusa – dodał ks. Rektor.

W homilii mszalnej Biskup legnicki podkreślił, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to dzień stworzenia szczególnego człowieka. – W Maryi Bóg pozostawił oryginalny zamysł dotyczący człowieka. O ile w Adamie i Ewie obraz ten został zwichnięty, to Maryja jest narzędziem Boga, poprzez które Bóg chce ten obraz odtworzyć – mówił.

Ksiądz biskup zaznaczył, że Bóg potrzebował Maryi, by w Jej łonie mógł zaistnieć Syn Boży, by przez niego wydobyć człowieka z nieprawości. – Maryja stanęła na antypodach tego, co zrobili Adam i Ewa. Ona nie dała innej możliwości, jak odpowiedź pozytywna na boże wezwanie – „niech mi się stanie według słowa Twego”, dlatego jest dla nas nauczycielką i matką. Swoim życiem zaświadczyła, że to jest jedyna, prawdziwa droga – mówił Biskup legnicki.

Zwracając się do kleryków powiedział: – Sutanna to znak zewnętrznego oddania się Chrystusowi, to odpowiedź waszej gotowości bycia z Jezusem. Jest jeszcze długa droga przed wami, nie tylko do święceń, ale do końca życia. Chodzi o to, by coraz pełniej dawać odpowiedź: „jestem gotów złączyć się z Jezusem, chcę być z Nim”. Niech Maryja was prowadzi, byście mogli obwieszczać innym te prawdy boże – życzył bp Kiernikowski.

Podczas tej uroczystości został również odczytany dekret Biskupa legnickiego powołujący do istnienia chór katedralny oraz kantora katedralnego, którym został mianowany ks. Łukasz Kutrowski. Podczas uroczystości obłóczyn chór oficjalnie zainaugurował swoją działalność poprzez śpiew liturgiczny.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm