Kapelan Prezydenta w Legnicy

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, również w legnickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Piekary, wierni spotkali się na wspólnej modlitwie w intencji chorych.

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Jan Mateusz Gacek. Wraz z nim modlili się miejscowi duszpasterze, oraz kapelan prezydenta Andrzeja Dudy ks. Zbigniew Kras.
Wśród obecnych, był także znany biblista z Wrocławia ks. prof. Tomasz Hergesel, który od 1991 r. zmaga się z chorobą, w wyniku, której boryka się z paraliżem prawej strony ciała. Przyjechał do Legnicy z wystawą swoich prac malarskich, która w tym dniu została uroczyście otwarta przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Portret dla Prezydenta
- Może dziwicie, z jakiej okazji kapelan Prezydenta jest dzisiaj w Legnicy. Otóż posłał mnie tutaj dziś pan Prezydent, z racji otwarcia wystawy ks. prof. Tomasza Hergesela. Ksiądz Profesor od dłuższego czasu starał się spotkać z panem Prezydentem, aby przekazać mu swoje dzieło - portret Prezydenta. Ja się bardzo cieszę, że dokonuje się to właśnie dzisiaj, w Dniu Chorych. Bo przecież Ksiądz Profesor jest przykładem tego człowieka, który doświadcza cierpienia a jednocześnie czyni wielkie rzeczy – maluje – mówił Kapelan.

Para prezydencka wśród chorych
Dla zebranych w świątyni była to również okazja do poznania działalności pary prezydenckiej na rzecz ludzi chorych, o której na zakończenie Eucharystii opowiadał ks. Kras.
- Będąc 5 lat przy boku Prezydenta mogę stwierdzić, że dla Pana Prezydenta ludzie chorzy są wielką wartością. To on poprosił do siebie Ministra Zdrowia i zainicjował stworzenie narodowej strategii onkologii, która jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebna. To Prezydent w ubiegłym roku z udziałem ekspertów, lekarzy i chorych zorganizował konferencję pt. „Centrum zdrowia 75+”, a więc pewien program, który ma doprowadzić do tego, że w każdym powiecie będzie specjalny lekarz i miejsce, gdzie będzie się pomagało osobom starszym. Ostatnio w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie pt. „Dla dobra wspólnego”, które od 5 lat organizowane jest z jego inicjatywy. Jest to swojego rodzaju konkurs, w którym dostrzega się organizacje czy też osoby, które pomagają chorym. Jest to okazja, aby ich dostrzec i nagrodzić. To tylko niektóre z inicjatyw Prezydenta na rzecz ludzi chorych, które ja widzę będąc przy jego boku. Z kolei pani prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, nie udziela wywiadów, nie chodzi do telewizji, mimo to, trudno ją spotkać w Pałacu Prezydenckim. Praktycznie codziennie gdzieś jedzie. Czy to do Domu Dziecka, do Szpitala, do Kliniki a czasami do prywatnego domu, gdzie wie, ze jest ktoś samotny czy chory. Ona całkowicie poświeciła tą swoją obecność przy boku męża Prezydenta, by służyć ludziom.  Wybaczcie, że to mówię, ale mówię to w Dniu Chorych, w dniu, kiedy otaczamy się wzajemnie modlitwą. I dlatego bardzo się cieszę ze pan Prezydent mnie posłał do was właśnie dzisiaj. Nie tylko na otwarcie wystawy i dostrzeżenie wielkiego talentu księdza Profesora, ale także by spotkać się z chorymi z Legnicy – mówił ks. Zbigniew.

Tekst i foto: Monika Łukaszów