Jubileusz w sanktuarium św. Jacka

W Sanktuarium św. Jacka w Legnicy, 2 lipca obchodzono 2 rocznicę oddania do publicznego kultu Relikwii Ciała Pańskiego i początek obchodów złotego jubileuszu istnienia parafii. Uroczystości przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk

- Pamiętamy i głęboko nosimy w naszych sercach ten dzień 2 lipca 2016 roku, kiedy to Biskup legnicki w sposób uroczysty,tu, w tej świątyni, wobec licznie zgromadzonego ludu, ukazał Relikwie Wydarzenia Eucharystycznego, jakie miało miejsce tu, w tej świątyni. Bóg przemówił do człowieka. Wybrał sobie tę umiłowaną cząstkę, właśnie tu, w tej części miasta, Była to podniosła uroczystość, poprzedzona nabożeństwem ekspiacyjnym odprawionym w katedrze przez Biskupa legnickiego, a potem, w długiej procesji, szliśmy do tej świątyni, aby tu, w specjalnie przygotowanym miejscu, umieścić ten znak Bożej miłości – wspominał w homilii bp Marek Mendyk.

Ksiądz Biskup zachęcał też, aby to zatrzymanie się, przy stole Eucharystycznym i stole Słowa Bożego, obudziło w każdym z uczestników pragnienie odważnego pójścia za Jezusem.

- On zawsze podpowiada, zawsze prowadzi, daje nadzieję, daje pokój i przywraca wolność, zabiera człowiekowi lęk. Dzięki Eucharystii, stajemy się przedłużeniem człowieczeństwa Chrystusa. W tej Eucharystycznej komunii wyznajemy że w każdej chwili naszej codzienności, nikt poza Nim nie jest w stanie zagwarantować nam pełni życia - mówił ksiądz Biskup.

Z powodu ważności wydarzenia, ten dzień w parafii, obchodzony był także jako dzień inauguracji dziękczynienia za 50 lat istnienia parafii. O okolicznościach powstania parafii, przypomniał jej obecny proboszcz ks. Andrzej Ziombra. Dokonał także podsumowania ostatniego roku życia religijnego w Sanktuarium. Podkreślił rosnący ruch pielgrzymkowy, nie tylko z kraju i zza granicy.

- Gdy przyjeżdżają pielgrzymi, zorientowałem się, że uważnie obserwują nas, jacy my jesteśmy, wzrastając przy tym cudownym Znaku. Nasze zachowanie ma być dla nich takim potwierdzeniem tego, co wydarzyło się w naszym kościele – mówił ks. Kustosz – To dla nas nieustające zobowiązanie do tego, żebyśmy jeszcze bardziej byli chrześcijanami, jeszcze bardziej ludzcy. Jeszcze wiele pracy przed nami.

Przywołał też udokumentowane przypadki nawróceń, które są potwierdzeniem, że Pan Bóg prawdziwie działa i dokonuje cudu przemiany ludzkich serc.

To pierwsze z wydarzeń związanych z przeżywanym Jubileuszem w parafii. Kolejna uroczystość, będzie przeżywana 19 sierpnia, związana z odpustem parafialnym, pod przewodnictwem Biskupa legnickiego.