Jubileusz w Osiecznicy

W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Osiecznicy, w niedzielę 11 sierpnia, podczas Mszy św. o godz. 13.00, zaplanowano obchód 25 rocznicy swojego istnienia. Do przewodniczenia Mszy św. odpustowej i zarazem jubileuszowej, został zaproszony biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

- Tak właściwie, to parafia będzie przeżywała srebrny jubileusz po raz drugi – mówi o wydarzeniu ks. Artur Kaproń proboszcz parafii – Wszystko dlatego, że historia jej powstania jest trochę rozciągnięta w czasie. Parafia powstała z podziału parafii w Tomisławiu, ale najpierw, z inicjatywy ks. Jerzego Marczaka, ówczesnego dziekana Edwarda Bobera i grupy parafian, powstał tu punkt katechetyczny. Jego tworzeniem zajął się ks. Mieczysław Jackowiak. W 1987 r., rozpoczęto budowę domu katechetycznego w ramach Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego, którego pierwszym rektorem był – zmarły niedawno – ks. Jan Dąbski. W listopadzie 1988 r. poświęcił go bp Tadeusz Rybak. Od czerwca 1991 r., drugim rektorem a potem proboszczem do 2014 r., był ks. Tadeusz Stelmach. A ja jestem proboszczem tej parafii od 5 lat – dodaje ks. Artur.

- Miejsce to, jako parafia, zostało erygowane dopiero 9 maja 1994 r., dekretem ówczesnego pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i obecny jubileusz, upamiętnia to wydarzenie z 1994 r. - wyjaśnia ks. proboszcz.

Parafia w Osiecznicy liczy oko 1600 osób. Ma kościół filialny w pobliskim Kliczkowie. Świątynia w tej miejscowości 2 lata temu, obchodziła 600. lecie istnienia. Warto dodać, że nosi też rzadko spotykane wezwanie Pokłonu Trzech Króli, który uwieczniony jest w tryptyku ołtarzowym. Jest świątynią niewielką, ale kryjącą za to wiele cennych dzieł, które są znakiem wiary fundatorów i pobożności miejscowych katolików.

- Kościół parafialny jest natomiast nowa budowlą, wykonaną pod koniec lat 80. Powstał systemem gospodarczym, z udziałem parafian, budujących go własnymi rękami, za co trzeba być im bardzo wdzięcznym - kontynuuje ks. Artur Kaproń - W parafii istnieją różne grupy, na czele z Żywym Różańcem, w ramach którego istnieje Róża dziecięca, a zawiązuje się Róża rodziców; w parafii działają też chór, młodzieżowa schola „Liberatus” i dziecięca „Chór Aniołów”. Do tegorocznego święta, przygotowujemy się trochę inaczej niż w poprzednich latach. Zorganizowaliśmy bowiem Kurs pisania ikon, który pozwala uczestnikom nie tylko na zdobycie czy też poszerzenie swoich umiejętności malarskich, ale jest także formą rekolekcji. Stawiamy więc w tym roku bardzie na przygotowanie duchowe.

Kościół w Osiecznicy, to w założeniu prosta konstrukcja, o trójstopniowym korpusie, rozpoczynającym się od kruchty, przechodzącym w nawę i kończącym się prezbiterium. W wyposażeniu kościoła, uwagę przyciągają witraże, wykonane staraniem poprzedniego proboszcza i ufundowane przez parafian, w legnickiej Pracowni Witraży Zbigniewa Brzezińskiego. Poszczególne sceny, nawiązują do życia i działalności patrona parafii św. Maksymiliana Kolbe.

Parafia jest też w posiadaniu certyfikowanych relikwii Świętego, pozyskanych z Klasztoru O. Franciszkanów w Niepokalanowie.

Bogactwo historii życia tej parafii, ilustrują też prowadzone od początku kroniki parafialne, które są dziś źródłem wiedzy o niej.

Obchodzącej jubileusz Parafii, jej duszpasterzowi i parafianom życzymy dalszej opieki Świętego Patrona i obfitych owoców pracy duszpasterskiej.

PS. Artykuł w NIedzieli legnickiej nr 32/2019, z dnia 11 092019 r.