NIEDZIELA legnicka

legnica

Jubileusz u św. Maksymiliana
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbe na lubińskim os. Przylesie, obchodziła jubileusz 20-lecia poświęcenia swojego kościoła. Uroczystości odbyły się w czwartek, 24 października br. Mszy św. w intencji wszystkich parafian przewodniczył bp Marek Mendyk.
 
Przed dwudziestu laty, 24 października 1999 r., sprawując obrzędy namaszczenia, okadzenia, nakrycia i oświetlenia ołtarza oraz celebrując Eucharystię, pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak konsekrował ten kościół. Przeżywana przed laty uroczystość, uczyniła z budowli wznoszonej przez Was, Dom poświęcony Bogu - miejsce uwielbienia Stwórcy, który pragnie naszego uświęcenia.  Wsłuchani w słowa z obrzędu konsekracji, umacnialiśmy wiarę, odkrywając że „jako widzialna budowla, dom ten jest niezwykłym znakiem” - mówił witając zgromadzonych w kościele wiernych obecny proboszcz ks. Piotr Zawadka.
 
Goście uroczystości
Wraz z parafianami z miejscowej wspólnoty w uroczystości rocznicowej uczestniczyło także wielu zaproszonych gości. A wśród nich przedstawiciele duchowieństwa z dwóch lubińskich dekanatów, przełożeni legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz legnickiej Caritas. Obecny również był dotychczasowy proboszcz parafii ks. prałat Wiesław Migdał, któremu uroczyście podziękowano za lata budowy tej świątyni, oraz tworzenia i budowania tej duchowej wspólnoty parafialnej, przez blisko 40 lat posługi w te parafii.
- Szczególnie chciałbym powitać ks. prał. Wiesława Migdała, który był pierwszym proboszczem tej wspólnoty parafialnej i cieszę się że mimo przejścia na emeryturę, ksiądz Prałat został z nami i dziś wspólnie możemy świętować tą uroczystość – mówił proboszcz ks. Zawadka
 
Słowa podziękowania odebrał również inżynier Julian Tomaszewski, który przez wszystkie te lata uczestniczył budowie kościoła i dalej uczestniczy, prowadząc większe bądź mniejsze prace remontowe. Jak to podkreślił w słowie wprowadzającym do uroczystości ks. Zawadka, ta lubińska świątynia, przesz lata była miejscem ważnych wydarzeń, religijnych, kulturalnych i duchowych.
- Dziś podczas uroczystości zostanie także poświęcona odnowiona kaplica patronów, gdzie każdy może zatrzymać się na chwile modlitwy, powierzając swoje troski św. Faustynie, św. Janowi Pawłowi II czy też bł. ks. Jerzemu Popiełuszcze, bowiem w tym miejscu właśnie umieszczono relikwie tych świętych osób.
 
Świątynia ozdobnym gmachem Kościoła
- Świętując 20. rocznicę poświęcenia tutejszej świątyni, wyrażamy Bogu wdzięczność za wszystkie kościoły na całym świecie. Czcimy tę świątynię na znak miłości do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Niech miłość Chrystusa, która uobecnia się w każdej Eucharystii, sprawowanej w tej czcigodnej świątyni, zwycięża również w duchowej świątyni naszego serca – mówił bp Marek Mendyk - To piękno świątyni wyraża wiarę człowieka do Boga. To w niej są celebrowane największe tajemnice naszej wiary: sprawowana Eucharystia, głoszone słowo Boże – najtrudniejsza, ale i najpiękniejsza posługa, z której rodzi się nasza wiara. Znajdujące się w niej przedmioty kultu, obrazy, organy, pomagają nam się modlić; pomagają nam wychwalać Boga i zachować wiarę. Okazałość świątyni i wzniosłe tony organów, prowadzą wszystkich przybywających do świątyni i uczestniczących w liturgii do radości w wierze – kontynuował w homilii bp Mendyk. - Świątynia to cały, ogromny, ozdobny gmach Kościoła. A ten, bez swej widzialnej struktury istnieć nie może – bez papieża, bez biskupów, bez duszpasterzy w parafiach. Jednak bez was, bez nas wszystkich – bez kobiet i mężczyzn, bez dzieci i starców, bez matek i bez zakonnic, bez mnichów i bez ojców nie byłoby przestrzeni i wielkości, piękna i wspaniałości, siły i duchowej potęgi Kościoła – mówił bp Marek
 
Z historii parafii
Parafia została powołana do życia 12 czerwca 1981 r. dekretem erekcyjnym, który wszedł w życie 29 czerwca 1981 r., a jej proboszczem został ustanowiony ks. Wisław Migdał. Już 5 lipca 1981 r. została odprawiona Msza św. pod gołym niebem, a 14 sierpnia tegoż roku, podczas odpustu ku czci bł o. Maksymiliana Marii Kolbe, została odprawiona Msza św. której przewodniczył metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz. Podczas tej Mszy św. poświecono plac pod budowę kościoła, a na przełomie marca i kwietnia 1982 r. rozpoczęto pierwsze wykopy. 21 czerwca 1983 r., we Wrocławiu, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny z Niepokalanowa, który 6 grudnia 1986 r., wraz z aktem erekcyjnym, został wmurowany w ścianę świątyni przez księdza arcybiskupa metropolitę wrocławskiego Henryka Gulbinowicza. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione w tzw. „kościele dolnym” 6 maja 1984 r. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał 24 października 1999 r. bp legnicki Tadeusz Rybak. 
 
Najnowsza historia
Dziś, lubińska parafia pw. Maksymiliana Marii Kolbe, to jedna z większych parafii w Diecezji legnickiej. Od 24 czerwca br. jej proboszczem został ustanowiony dekretem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego ks. Piotr Zawadka. Wraz z księdzem proboszczem duszpasterzami w tej parafii są: ks. Tomasz Ślazyk, ks. Mateusz Maleńczuk, a także emeryt ks. prałat Wiesław Migdał.
 
Tekst i foto: Monika Łukaszów
 


Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama