Jubileusz Chóru Górniczego

Górniczy Chór Męski o/ ZG Lubin obchodzi 40 rocznicę powstania. Z tej okazji w kościele Narodzenia NMP na Starym Lubinie, odprawiona została Msza Św. w intencji członków Chóru, ich rodzin i przyjaciół.
W lubińskiej świątyni, 8 lutego, zebrali się członkowie chóru, ich rodziny, przyjaciele oraz wielu zaproszonych gości. - Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych w naszym kościele, oraz dziękuję jubilatom, że nas dzisiaj tutaj zaprosili, abyśmy wspólnie z nimi mogli się cieszyć tym jubileuszem i jak mówi ks. Tischner: „Wypełniali przestrzeń między niebem a ziemią słowami pieśni” - mówił witając zebranych proboszcz ks. Krzysztof Krzyżanowski.

Dziękczynna Msza św.
Eucharystii przewodniczył ks. prał. Wiesław Migdał. - Chcemy Bogu dziękować za ten wspaniały talent i dar obdarzony odwagą, a równocześnie dobrym głosem, który pozwala wydobywać z głębi serca nieustanne hymny wdzięczności na rzecz Boga Stwórcy. Chcemy dziś dziękować za wszystkich chórzystów, którzy na przestrzeni 40-stu lat wielbili Boga swoim pięknym głosem i równocześnie pomagali w odnajdywaniu głębi wiary i ufności w Boga. Dziękujemy za wszystkich żyjących i prosimy o łaskę zdrowia by mogli nadal służyć i wielbić Boga, a nam przysparzać radości i pokoju serca. Chcemy dziękować tym, których Bóg odwołał i dlatego modlimy się dla nich o pokój duszy, aby za tę piękną postawę wielbienia Boga swoim talentem, On wynagrodził ich Chwałą Nieba – mówił ks. Migdał.

Mszę św. zakończył koncert, a po występie, wręczono specjalne odznaczenia chórzystom obchodzącym jubileusze. Wśród wyróżnionych, znalazło się 6 mężczyzn którzy w Chórze śpiewają od początku jego istnienia. Były również gratulacje i życzenia od zaproszonych gości.
- Drodzy jubilaci, od 40 lat swoim śpiewem niesiecie szczęście, piękno i radość nam, mieszkańcom Lubina, Zagłębia Miedziowego, Polski, ale także całego świata. Za to należy się wam podziękowanie i słowa uznania. Jesteście niedocenionym skarbem, bo Zagłębie Miedziowe to nie tylko miedź, srebro, ale również chór górniczy ZG Lubin – mówił starosta lubiński Adam Myrda.

Troszkę historii
Chór powstał w roku 1980. Podstawowym kierunkiem jego działalności, jest szerzenie kultury muzycznej w górniczym środowisku Zagłębia Miedziowego, poprzez śpiew pieśni patriotycznych, ludowych, religijnych i górniczych. Aktualnie Chór liczy blisko 50 członków, głównie aktualnych bądź byłych pracowników zakładów należących do KGHM. Funkcje dyrygenta sprawuje Krzysztof Kujawski. W okresie swej działalności, Chór koncertował również za granicą m.in.: w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Grecji czy na Ukrainie. Wśród najmilej wspominanych występów jest koncert podczas audiencji generalnej u papieża Jana Pawła II, oraz na wysokości 11 tys. metrów na pokładzie samolotu.
Warto dodać, iż jubileuszowe uroczystości zaplanowano nieco inaczej, jednak ze względu na tragedię w kopalni ZG Rudna, gdzie w dzień poprzedzający uroczystość zginął 35-letni górnik, Chór zmienił scenariusz jubileuszu oraz repertuar koncertu. Odwołano także drugą część jubileuszowych uroczystości.
Tekst i foto: Monika Łukaszów