IX Krzeszowski Festiwal Trzech Kultur

Już po raz dziewiąty, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, zorganizowało przy współpracy z tamtejszym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym oraz Szkołą Podstawową i dzięki zaangażowaniu władz Gminy Kamienna Góra, na terenie której leży Krzeszów, Festiwal Trzech Kultur Polski, Czech i Niemiec - prezentację jasełek i śpiew kolęd w wykonaniu zespołów i solistów z regionów przygranicznych tych krajów. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawował ordynariusz naszej diecezji ks. bp Zbigniew Kiernikowski.

Witając 19 stycznia, wszystkich jego uczestników, oraz licznie zgromadzoną publiczność, inicjator festiwalu, kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prał. Marian Kopko wskazał, że cel tego przedsięwzięcia jest jeden: uwielbić nowonarodzone Dzieciątko Jezus i cieszyć się obecnością wokół siebie życzliwych ludzi.

W kategorii dziecięcej zwyciężył Teatr „ Bałałajka” z Zielonej Góry, drugie Chór „ Dzieci Maryi” z Krzeszowa, trzecie zespół „ Dziecięca Wiara” ze Starych Bogaczowic., a wyróżnienie szkoła Podstawowa w Krzeszowie. Wśród grup młodzieżowych pierwsze miejsce przypadło w udziale zespołowi z Czerwonego Kostelca (Czechy), który wyprzedził „Marzenie” z Wałbrzycha i „Chełmszczan” z Chełmska Śląskiego. W gronie solistów, pierwsze miejsce uzyskała jednogłośnie Aleksandra Majak, pozostawiając w pokonanym polu Martę Zioła (obie z Kamiennej Góry) i Martynę Wyrostek z Marciszowa.

Wszyscy uczestnicy krzeszowskiego festiwalu mówili sobie „ Do zobaczenia za rok”!.

Tekst i zdjęcia: Marek Zygmunt