IV Droga Krzyżowa w Gwizdanowie

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową wierni parafii św. Urszuli w Gwizdanowie wyruszyli  z brzozowym krzyżem z kościoła parafialnego do 14 stacji rozsianych w Gwizdanowie i okolicy. Droga Krzyżowa co roku wyrusza z innego kościoła należącego do parafii. Każda stacja została wcześniej oznaczona krzyżem. W tym roku trasa się zmieniła i wydłużyła. W czasie nabożeństwa został poświęcony nowy krzyż w lesie na drodze do Gawron. Został on wykonany zgodnie z ostatnią wola zmarłego Mariana Gnojskiego, wieloletniego kościelnego.

W tym roku towarzyszyły nam rozważania dotyczące małżeństwa, które mówiły o pięknie miłości małżeńskiej, ale też wskazywały na kryzysy małżeńskie i rodzicielskie. Z wielu oczu popłynęły łzy.

Jest to wyjątkowy dzień we wspólnocie parafialnej. W nabożeństwie pasyjnym uczestniczą wierni ze wszystkich 7 wiosek, które należą do parafii w Gwizdanowie. Radością jest to, że wyruszyło około 200 osób, aby dać świadectwo wiary, aby pokłonić się krzyżowi. Nie zabrakło dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy nieśli krzyż do poszczególnych stacji.

W tym roku nieśliśmy ze sobą również palmy wykonane przez parafian, aby nawiązać do  niedzieli Męki Pańskiej. W nabożeństwo włączyli się strażacy z 3 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gwizdanowa, Krzydłowic i Orska. Oczywiście nie zabrakło też akcentu ludowego w postaci strojów pań z chóru.

Pan Bóg dał nam piękną słoneczną pogodę. Za rok droga krzyżowa prowadzona będzie ulicami Orska.

Ks. Tomasz Hęś