NIEDZIELA legnicka

legnica

III zmagania młodych filozofów
W piątek 9 marca w Legnicy, Świdnicy i Wrocławiu odbył się rejonowy etap III Konkursu Filozofii Klasycznej. W tym roku młodzież zmierzyła się z pojęciem wolności.
W Legnicy, w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, do pisemnego testu zasiadło 36 uczniów. Po sprawdzeniu wszystkich testów, komisja wytypuje 30 najlepszych filozofów, którzy 20 kwietnia spotkają się w finale we Wrocławiu.

Jak mówi ks. dr Andrzej Ziombra, organizator konkursu, chodzi głównie o przybliżanie młodzieży myślenia filozoficznego i jego znaczenia w rozumieniu rzeczywistości, uświadamianie bogactwa myśli klasycznej, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, formułowania wypowiedzi oraz pogłębionej refleksji nad człowiekiem i otaczającym go światem.
- Wielu ludziom wydaje się, że filozofia jest takim „czarnym ludem”, którego trzeba się bać. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Młodzi ludzie stawiają pytania dotyczące świata i życia, i szukają odpowiedzi. Właśnie filozofia jest tą dziedzina, która może pomóc ten świat zrozumieć. Ona wyzwala z lęków, uspokaja, wyjaśnia. My proponujemy młodym sprawdzone kierunki, dlatego zawężamy do filozofii klasyczne, czyli tej sprawdzonej, nie chcemy z młodymi eksperymentować – powiedział ks. Andrzej.

Organizator konkursu dodał też, że w kolejnych latach podejmowane będą takie tematy, jak: miłość, prawda, piękno, dobro.

Dla młodzieży, która przystąpiła do drugiego etapu konkursu, przygoda z filozofią z pewnością będzie miała ciąg dalszy. Wojciech Cybulak z II LO w Legnicy zainteresował się tą dziedziną niedawno. – Mam w domu kilka książek, po które sięgnąłem, przeczytałem również lektury, które były wskazane w konkursie i spodobało mi się to. Dzięki temu chcę się więcej dowiedzieć o świecie, który mnie otacza, zarówno tym fizycznym, jak i duchowym. Dowiedziałem się min., że wolność pojmowana jest różnie. Do mnie przemawia definicja, która mówi, że wolność jest wtedy, kiedy wiemy co powinniśmy czynić, a czego nie, że niektóre ograniczenia są słuszne  – powiedział Wojtek.    
 
Laura Barawons z II LO w Legnicy przygodę z filozofią zaczęła już w gimnazjum. – Filozofia tłumaczy nam wiele rzeczy, które spotykamy w świecie. Mam sporo kolegów i koleżanek, którzy również tym się interesują. Mnie najbardziej ciekawią filozofowie starożytni, cenię ich za zaskakujące przemyślenia – powiedziała Laura.

Z II LO jest również Nikol Harison, która zainteresowała się filozofią niedawno. – Dowiedziałam się, że wolność to dążenie ku prawdzie i dobru, to działanie w tym kierunku. Myślę, że dzięki temu konkursowi rozpocznie się moja przyjaźń z filozofią – wyznała Nikol.

Organizatorem konkursu jest Instytut Filozofii Chrześcijańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Odbywa się pod patronatem honorowym Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Ks. Waldemar Wesołowski
 

Niedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama