Gość z IPN u ks. Salezjanów w Lubinie

Gościem 68. Salezjańskiego Kociołka Kultury, który miał miejsce 15 marca 2019 r., był Zastępca Prezesa IPN dr Mateusz Szpytma (historyk, muzealnik), który wygłosił wykład pt.: “Rodzina Ulmów – cisi bohaterowie II wojny światowej.”

Mowa o rodzinie Józefa i Wiktori Ulmów, ze wsi Markowa, którzy jesienią 1942 r. przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, mimo tego że okupant niemiecki za taki czyn przewidywał karę śmierci. Tak też się stało, o świcie 24 marca 1944 r. kiedy to na skutek donosu miejscowego tzw. granatowego policjanta, Ulmowie wraz ze swymi dziećmi i ukrywanymi Żydami zostali zamordowani.

Pan Szpytma, urodził się także w Markowej, a niektórzy członkowie jego rodziny, byli skoligaceni z Ulmami. Stąd też, w swojej działalności zawodowej, podjął starania, aby wyciągnąć z zapomnienia tą bohaterską rodzinę i przypomnieć, że także wiele innych rodzin i osób, podejmowało się ochrony ludności żydowskiej. Jest to działanie potrzebne szczególnie w obecnych czasach, kiedy w świecie, ale też niestety w Polsce, znajdują się ludzie i środowiska, które dążą do umniejszenia rangi zaangażowania Polaków w ratowanie Żydów. Można się też spotkać z coraz liczniejszymi wypowiedziami przypisującymi społeczeństwu polskiemu sprawstwa Holocaustu. Wobec powyższych, naglącą staje się potrzeba gruntowniejszej znajomości naszej historii, oraz mówienia o naszych bohaterach, którzy powodowani miłością bliźniego, gotowi byli ryzykować życie swoje i swoich najbliższych.

O tym mogli usłyszeć uczestnicy spotkania, a także zostali zachęceni do odwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Józefa i Wiktorii Ulmów w Markowej.

Spotkanie w imieniu organizatorów: Parafii św. Jana Bosko w Lubinie oraz Wspólnoty “Wiara i Rozum” poprowadził dr Zbigniew Rudnicki.

Przypomnijmy, że aktualnie w Lubinie, do końca miesiąca jest obecna wystawa pt. “Samarytanie z Markowej” poświęcona rodzinie Ulmów. Do 15 marca była ona obecna w parafii św. Jana Bosko, a od 19 marca w Muzeum Historycznym Lubina (Ratusz miejski).

15032019_2150