Gorący Finał 49. Legnica Cantat

Sobotni wieczór, 26 maja, przyniósł rozstrzygnięcie 49 Turnieju Chórów „Legnica Cantat”. W ścisłym finale znalazło 9 chórów. To one rywalizowały o nagrodę - „Lutnię Jerzego Libana”.

Ogłoszenie wyników obrad Jury, nie nastąpiło jednak prędko. Atmosferę podgrzewano do ostatniej chwili. Ale najpierw uczestnicy Turnieju, jak i przybyli goście, mieli okazję wysłuchać koncertu ubiegłorocznego laureata Grand Prix 48. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat" 2017 - Zespołu Wokalnego "Rondo" z Wrocławia, pod dyr. Małgorzaty Podzielnej.

W związku z nadchodzącym 50. leciem Turnieju, został też zaprezentowany nowy logotyp Legnicy Cantat. Jego autorem jest artysta Marcin Władyka, który był m.in. autorem znaków graficznych Konkursu Chopinowskiego. Nowe logo opatrzone jest hasłem „Legnica Cantat nadaje ton”.

Głos zabrał także prof. Stanisław Krawczyński, przewodniczący Jury, informując, że w bieżącej edycji, nie ma trzecich, brązowych miejsc. A to oznacza wysoki poziom rywalizujących chórów.

Ostatecznie, Jury w składzie: prof. Stanisław Krawczyński (przewodniczący), prof. Dariusz Dyczewski, prof. Rolandas Daugela, dr hab. Michał Sławecki, mgr Agnieszka Justyna Szumiło i dr Małgorzata Podzielny, postanowiło przyznać następujące nagrody:

Srebrny Dyplom dla: Chóru Dziecięcego „Asbeek” Państwowej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Płocku pod dyrekcją Andrzeja Sitka, Chóru „Dominanta” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod dyrekcją Małgorzaty Langer-Król, Chóru „Kamerton” Szkoły Podstawowej w Haczowie pod dyrekcją Marty Soboty i Chóru „Astrolabium” z Torunia pod dyrekcją Kingi Litowskiej

Złoty Dyplom – III Miejsce z Nagrodą Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury oraz nagrodą pieniężną w wysokości po 1 000 złotych, otrzymały ex aequo: Młodzieżowy Chór „Canto” Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego oraz Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyr. Mariusza Mroza.

Złoty Dyplom – II Miejsce z Nagrodą Prezydenta Miasta Legnicy oraz nagrodą pieniężną w wysokości 3 000 złotych otrzymał: Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku „Schola Cantorum Bialostociensis” pod dyrekcją Anny Olszewskiej.

Złoty Dyplom – I Miejsce z Nagrodą im. Henryka Karlińskiego oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5.000 złotych przyznano Zespołowi Wokalnemu „Art ‘n′ Voices” z Wejherowa. Ponadto, zespól ten otrzymał Nagrodę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Zarządu Głównego w Warszawie, za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora polskiego. Był to utwór Bartosza Kowalskiego „Gdzie ten kot?”

Natomiast Złoty Dyplom, Grand Prix – czyli Nagrodę Główną dla najlepszego chóru Turnieju Legnica Cantat 49, wraz z Lutnią im. Jerzego Libana z Legnicy (ma ona charakter przechodni), wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 10.000 złotych i z zaproszeniem w przyszłorocznej edycji Turnieju w charakterze gościa specjalnego, otrzymał Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego. Dyrygent otrzymał także nagrodę specjalną, którą jest zaproszenie do udziału w Jury Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantant 50”.

Po uroczystym otwarciu Turnieju (25 maja) z udziałem Renaty Przemyk, całodziennym zmaganiu chorów w sobotę 26 maja, ostatni z punktów programu, którym był występ w niedzielę, 27 maja, Orkiestry Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim, z Chórem Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego z wykonaniem Mszy Koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta, zainaugurowano obchody 50. lecia Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w roku 2019.

Tekst i foto; © ks. Piotr Nowosielski