Eksporta śp. ks. prał Jóźkowa

W dniu 14 listopada 2019 r., o godz. 18.00, w parafii pw., Św. Trójcy w Legnicy, miała miejsce eksporta ciała śp. ks. prał. Władysława Jóźkowa, długoletniego proboszcza tej parafii.

Uroczystości przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, a wśród przybyłych księży, przeważali ci, którzy w tej parafii, na przestrzeni lat pracowali jako wikariusze.
Mszę św. poprzedziła modlitwa przy trumnie z ciałem Zmarłego, a po Mszy św. byla kontynuowana do godz. 22.00.

Pogrzeb odbędzie się 15 listopada 2019 r.
Uroczystości pogrzebowe zaplanowano od mów pożegnalnych (godz. 11.30), które poprzedzą Mszę św. pogrzebową o godz. 12.00. Tej uroczystości będzie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a będą one miały miejsce w kościele Św. Trójcy w Legnicy.

Po Mszy św., ulicami miasta przejdzie kondukt żałobny na legnicki Cmentarz Komunalny, gdzie trumna z ciałem Zmarłego, zostane złożona do grobu. .

Ks. prał. Władysław Jóźków, po kilkudniowym pobycie w szpitalu od soboty 9 XI, zmarł dnia 12 listopada, w 86. roku życia i w 61. roku kapłaństwa.

Urodził się w 1933 r. w Chrostkowie (woj. tarnopolskie, archidiecezja lwowska). Święcenia prezbiteratu przyjął 15 czerwca 1958 r. we Wrocławiu.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Wniebowzięcia NMP we Żarach (1958-61), Matki Bożej Częstochowskiej we Wrocławiu (1961-64), Świętej Trójcy w Legnicy (1964-66).

Następnie został mianowany proboszczem parafii Bożego Ciała w Wierzbicach (1966-70), a w dalszych latach, zostal ustanowiony wikariuszem pomocnikiem i wikariuszem substytututem przy prał. Tytusie Korczyku w parafii Świętej Trójcy w Legnicy (1970-76). Po jego śmierci, został ustanowiony proboszczem parafii (1976- 2008). Po przejściu na emeryturę pozostał rezydentem w tejże parafii.

Pełnił liczne funkcje, m.in jako: Wicedziekan i rejonowy wizytator katechezy dekanatu Legnica (1977-82), członek Rady Kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej (1985-90), duszpasterz ludzi pracy w dekanacie Legnica (od 1986 r.), dziekan dekanatu Legnica Wschód (1987-2008), kościelny asystent Związku Sybiraków oddziału w Legnicy (od 1991 r.), diecezjalny duszpasterz Sybiraków i Dawnych Mieszkańców Ziem Wschodnich (od 2008 r.), członek I Synodu DL, członek zespołu Bratniej Pomocy Kapłańskiej (do 2010 r.), penitencjarz katedralny (2012-2017).

Ustanowiony został także Kapelanem Jego Świątobliwości (1986), kanonikiem gremialnym Legnickiej Kapituły Katedralnej (1994-2008), następnie honorowym tejże Kapituły i prałatem honorowym Jego Świątobliwości (2004)

Prosimy o modlitwę w Jego intencji